Με μουσική και μύθους ταξιδεύω στην αρχαία Ελλάδα

Την Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2023 οι μαθητές της B΄ τάξης του σχολείου μας
πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών, όπου συμμετείχαν στο πρόγραμμα του μουσείου “Ωδή στον Θεό Απόλλωνα”, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους κ. Βάσω Κοκολογιαννάκη και κ. Γιώτα Μανωλάτου.
Οι μικροί μαθητές μας μέσα από την ελληνική μυθολογία, τον Απόλλωνα, τον Ερµή και τον Πάνα, ταξίδεψαν στην αρχαία Ελλάδα, και γνώρισαν τις τρεις βασικές κατηγορίες των αρχαίων μουσικών οργάνων: τα έγχορδα, τα πνευστά και τα κρουστά.
Παρακολούθησαν και συμμετείχαν στην παρουσίαση του προγράμματος, έπαιξαν παιχνίδια με τον ήχο των μουσικών οργάνων, παρουσίασαν θεατρικό δρώμενο, περιηγήθηκαν σε αίθουσα του μουσείου με σχετικά εκθέματα και τέλος ζωγράφισαν τα μουσικά όργανα της αρχαιότητας.
Πριν την επίσκεψή μας στο μουσείο, οι μαθητές μας προετοιμάστηκαν, παρατήρησαν, συνεργάστηκαν, καλλιέργησαν τη φαντασία τους και δημιούργησαν μέσα από τα μαθήματα της Αισθητικής Αγωγής. Ο θεατρολόγος μας κ. Φίλιππος Μπάκας, βοήθησε τα παιδιά να ερμηνεύσουν το δρώμενο του μύθου της δημιουργίας της αρχαίας ελληνικής λύρας, που παρουσίασαν στο μουσείο. Η μουσικός μας κ. Έφη Κόγκου, γνώρισε στους μαθητές μας τα αρχαία μουσικά όργανα, τον τρόπο παραγωγής του ήχου τους, την αρμονία, τον ρυθμό της μουσικής τους και τον Σείκιλο, το αρχαιότερο γνωστό τραγούδι. Με την εικαστικό μας κ. Μαρία Κηλίφη, τα παιδιά ζωγράφισαν και κατασκεύασαν με φυσικά υλικά την άρπα, τη λύρα, την σύριγγα, τον διπλό αυλό, τα κρόταλα και το
τύμπανο, τα οποία και παρουσίασαν κατά την επίσκεψή τους στο μουσείο.
Στην επίσκεψή μας αυτή, ξεναγός και πολύτιμη βοηθός μας ήταν η αρχαιολόγος του
μουσείου κ. Λίλα Κουτσουμπελίτη, την οποία και ευχαριστούμε θερμά για την αποστολή εκπαιδευτικού υλικού και τη φιλοξενία στο χώρο του μουσείου!