Μια γιορτή στου Νουριάν

Οι μαθητές της Δ΄ και της Ε΄ τάξης στο πλαίσιο της συμμετοχής τους στο δίκτυο της Διεθνούς Αμνηστίας ” Εγώ κι εσύ μαζί – Εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα” παρακολούθησαν με ιδιαίτερη χαρά τη θεατρική παράσταση ”Μια γιορτή στου Νουριάν” στο θέατρο Επίκεντρο.

Οι ήρωες του έργου αποκάλυψαν με τον δικό τους τρόπο -που είναι το παιχνίδι, το γέλιο, η χαρά, το τραγούδι-ιδέες και αλήθειες που μας ενώνουν ανεξάρτητα από εθνικότητα, φύλο και θρησκεία. Μας ενώνουν και διώχνουν τους φόβους μας για οτιδήποτε διαφορετικό . Είναι οι ιδέες της αποδοχής του διαφορετικού, της αλληλεγγύης και , πάνω απ’ όλα, της ανθρωπιάς και της αγάπης για τον συνάνθρωπο.

Οι εντυπώσεις και τα συναισθήματα των παιδιών ήταν πολύ πλούσια καθώς ενθουσιάστηκαν που στο τέλος νίκησε το καλό, η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων ακόμη κι αν δε μιλούν την ίδια γλώσσα , δεν έχουν τα ίδια ήθη και έθιμα, δε ” μυρίζουν” με τον ίδιο τρόπο.

Οι μαθητές μας αποτύπωσαν τις εντυπώσεις τους σε ένα φύλλο εργασίας που τους δόθηκε, ώστε να γίνει ανατροφοδότηση . Ήταν συγκινητική η έκφρασή τους είτε μέσα από τις απαντήσεις είτε μέσα από τις ζωγραφιές τους. Εξίσου ενθουσιασμένα ήταν τα παιδιά από το τραγούδι της παράστασης.

Παιδιά της ίδιας γης

μιας μάνας η ελπίδα

άλλοι νερό πηγής και άλλοι χωρίς πατρίδα…

Μουσική : Active Member

Τελικά , η δύναμη της αγάπης, της καλοσύνης και του σεβασμού ήταν οι νικητές σε αυτή την παράσταση. Οι άνθρωποι συνεννοούνται καλύτερα χωρίς ξενοφοβία, προκαταλήψεις και μίσος , όταν ζουν τη ζωή τους σαν τη γιορτή στου Νουριάν.

Οι εκπαιδευτικοί

Νάντια Αναστασίου, Στέλλα Παντελέου, Νίκος Κοντοδημόπουλος, Ανθή Λιόντου