Το μάζεμα της ελιάς

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στο πρόγραμμα του Δήμου Πατρέων ” Το μάζεμα της ελιάς”. Το σχολείο μας επισκέφθηκαν ο αντιδήμαρχος Πατρέων , ο γεωπόνος και εργάτες του Δήμου. Ο γεωπόνος ενημέρωσε τα παιδιά για τη συγκομιδή της ελιάς , για τον σωστό τρόπο και χρόνο που πρέπει να γίνεται αυτή η εργασία καθώς και για την παραγωγή του ελαιόλαδου με την προβολή κατάλληλου βίντεο . Ύστερα οι μαθητές είχαν τη χαρά να συμμετέχουν στη συλλογή του καρπού βγαίνοντας στον κήπο του σχολείου που είναι γεμάτος ελιές. Δούλεψαν και είδαν από κοντά όλη τη διαδικασία. Τέλος ο αντιδήμαρχος κ΄. Πελεκούδας μας ενημέρωσε ότι το λάδι από τις ελιές μας, μετά το ελαιοτριβείο θα πάει στον Κοινωνικό Τομέα του Δήμου μας ,ώστε να μοιραστεί σε οικογένειες που έχουν ανάγκη.