“Δείτε τις μάσκες μας”

Τα παιδιά της Α’ τάξης επισκέφτηκαν τα Παλαιά Σφαγεία, “Το σπίτι του Καρναβαλιού”, όπου ο Δήμος σε συνεργασία με την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Αχαΐας οργανώνουν εκπαιδευτικά προγράμματα Καλλιτεχνικής Δημιουργίας.

Σκοπός του προγράμματος είναι η ανάπτυξη της δημιουργικότητας, η ενεργή συμμετοχή των μαθητών στα καλλιτεχνικά δρώμενα της πόλης και στο να δουν οι μαθητές τον θεσμό του καρναβαλιού ως ένα ετήσιο πνευματικό, πολιτιστικό και πολιτισμικό γεγονός.

Αρχικά τα παιδιά επισκέφτηκαν την Έκθεση με παλαιότερες δημιουργίες άλλων σχολείων, όπου θαύμασαν τις μάσκες και πήραν ιδέες για τις δικές τους κατασκευές.

Έπειτα παρακολούθησαν μια ταινία με την ιστορία του Πατρινού Καρναβαλιού, όπου είδαν παλιά άρματα, εικόνες από τη στολισμένη Πάτρα και έμαθαν πότε και πώς ξεκίνησε το καρναβάλι σαν θεσμός.

Τέλος έφτασε η πιο ωραία στιγμή. Τα παιδιά έφτιαξαν τις δικές τους μάσκες. Πρώτα τις ζωγράφισαν με χαρούμενα, ζωηρά χρώματα και σχέδια και χρησιμοποιώντας τη δημιουργικότητα και φαντασία τους τις διακόσμησαν με επαναχρησιμοποιούμενα, ανακυκλώσιμα υλικά.

Τα παιδιά πέρασαν καταπληκτικά και ανυπομονούν να ξεκινήσει το Καρναβάλι!