Ενδοσχολική επιμόρφωση εκπαιδευτικών για θέματα πρώτων βοηθειών

Το σχολείο μας διοργάνωσε και πραγματοποίησε την Πέμπτη 1/12/2022 το απόγευμα, τρίωρο σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης και ενημέρωσης των εκπαιδευτικών σε θέματα πρώτων βοηθειών. Καλεσμένη ήταν η ΕΟΕΔ(Εθελοντική Ομάδα Έρευνας και Διάσωσης), που εδρεύει στο Μεσολόγγι.

Στην επιμορφωτική συνάντηση, που διεξήχθη στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, συμμετείχαν όλοι οι εκπαιδευτικοί του 49ου ΔΣ καθώς και εκπαιδευτικοί γειτονικών σχολείων(43ο και 48ο).

Τα μέλη της Ομάδας μας παρουσίασαν τρόπους διαχείρισης και αντιμετώπισης βασικών περιστατικών που μπορούν να συμβούν στον χώρο του σχολείου, όπως τραυματισμοί, ρινορραγίες, διαστρέμματα, πνιγμός από αντικείμενα, λιποθυμίες και άλλα παρόμοια ατυχήματα.

Ευχαριστούμε πολύ την ΕΟΕΔ για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας. Ήταν πραγματικά μια ιδιαίτερα χρήσιμη και ενδιαφέρουσα παρουσίαση για όλους τους εκπαιδευτικούς!