Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων του Παιδιού

Το σχολείο μας σήμερα γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα των δικαιωμάτων του Παιδιού μεταδίδοντας το μήνυμα σε όλους τους μαθητές με διάφορες δραστηριότητες. Ξεκινήσαμε με την παρακολούθηση κουκλοθέατρου από την εθελοντική ομάδα “Κοινωνικοί Λειτουργοί ΕΝ… τάξη” με θέμα “e-κοκκινοσκουφίτσα στο διαδικτυοδάσος”.
Τα παιδιά της Γ΄τάξης και τα τμήματα της Ένταξης έκαναν βιωματικές ασκήσεις, δημιούργησαν κάρτες για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους, “στόλισαν” Χριστουγεννιάτικο δέντρο με τις… πολύχρωμες παλάμες τους.
Στη συνέχεια ενημερώθηκαν για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους στο Διαδίκτυο δημιουργώντας το θεατρικό μικρής διάρκειας “Ο μονόλογος του Υπολογιστή”.
Ακολούθησε πρωτότυπη κατασκευή laptop από χαρτόκουτο με μηνύματα. Στο τέλος ένα μήνυμα “γεννήθηκε” με τη βοήθεια όλων αφού γράφτηκε με μορφή γκράφιτι σε χώρο του σχολείου.

Έχω – Έχεις – Έχει. Όλοι Έχουμε Δικαιώματα.

Οι Εκπαιδευτικοί,
Κόρδα Μαρία ΠΕ70 (Γ1)
Σωτηρόπουλος Παναγιώτης ΠΕ70 (Γ2)
Σαμαρτζή Λεωνίς ΠΕ70 (Τμήμα Ένταξης)