Θεατρική Παράσταση

Μια μουσική παράσταση-όπερα που γοητεύει μικρούς και μεγάλους είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το πρωί της Τετάρτης 19 Νοεμβρίου 2014 οι μαθητές του Σχολείου μας στο Δημοτικό Θέατρο Απόλλων, στο κέντρο της Πάτρας.
Οι μικροί θεατρόφιλοι είδαν να εξελίσσεται μπροστά τους από την Παιδική Σκηνή του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Πάτρας η παράσταση «Η βασίλισσα του Χιονιού», σε πρωτότυπη μουσική, γραμμένη από τον καλλιτεχνικό διευθυντή του ΔΗΠΕΘΕ, Θοδωρή Αμπαζή, που υπέγραψε και τη σκηνοθεσία.
Το έργο τους σαγήνευσε με την μουσική, τα σκηνικά και τα κοστούμια, αλλά και την μαγική ιστορία του, που βασίζεται στο αγαπημένο παραμύθι του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.
Η καθιερωμένη πλέον για κάθε σχολική χρονιά παρουσία των παιδιών σε χώρους πολιτισμού και αισθητικής καλλιέργειας, στοχεύει στην ανάπτυξη του συναισθηματικού τους κόσμου μέσω του θεάτρου και της τέχνης.