Επίσκεψη στο Μουσικό Γυμνάσιο – Λύκειο

Την Τρίτη 12 Μαρτίου η ΣΤ’ τάξη του σχολείου μας, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών της τάξης και της δασκάλας μουσικής του σχολείου μας, κ. Κόγκου, επισκέφτηκε το Μουσικό Γυμνάσιο – Λύκειο της πόλης μας. Εκεί οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον τρόπο λειτουργίας του συγκεκριμένου σχολείου, να περιηγηθούν στις εγκαταστάσεις του, να γνωρίσουν τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές, ακόμα και να ξανασυναντήσουν παλιούς συμμαθητές τους από το σχολείο μας. Οι μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου έπαιξαν μουσική με διάφορα μουσικά όργανα εξηγώντας μας, παράλληλα, ορισμένες βασικές πληροφορίες για αυτά. Επιπλέον, ακούσαμε την τελική πρόβα ενός μουσικού συνόλου του σχολείου που έπαιζε παραδοσιακή και ρεμπέτικη μουσική.

Ευχαριστούμε τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τον διευθυντή του σχολείου, κ. Καραγιάννη, για την ιδιαίτερα θερμή φιλοξενία τους.