Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο, Θεοί και Ήρωες της Μυθολογίας

Την Παρασκευή 26/1 οι μαθητές-τριες της Γ τάξης του σχολείου μας, μαζί με τις δασκάλες τους, επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης μας. Εκεί παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασισμένο στο μάθημα της Ιστορίας της τρίτης τάξης. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν σε αίθουσες του μουσείου και στα εκθέματα του ανακάλυψαν τους ήρωες της μυθολογίας και θυμήθηκαν τις ιστορίες τους, μύθους και θρύλους γύρω από αυτούς.

Ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον ,ξεχωριστό μάθημα που έκανε τα παιδιά να αγαπήσουν ακόμα περισσότερο την Ιστορία και την ελληνική μυθολογία. Ολοκληρώσαμε την εκπαιδευτική μας επίσκεψη παίζοντας ένα διαφορετικό φιδάκι. Τα παιδιά το χάρηκαν και καταλάβαν άλλη μια φορά πως το καλύτερο είναι να μαθαίνουμε παίζοντας.. ..κερδίζοντας ή χάνοντας… Ευχαριστούμε την κυρία Λίλα Κουτσουμπελίτη για την πραγματοποίηση της υπέροχης ξενάγησης!