Επίσκεψη Στο Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομίας

Την Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, επισκέφτηκαν το Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών. Εκεί, η υπεύθυνη του Εργαστηρίου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, κ. Βασιλική Τζελέπη με την ερευνητική της ομάδα μίλησαν στους μαθητές για τα σημαντικότερα όργανα του ανθρώπινου σώματος και τις λειτουργίες τους, οι μαθητές είδαν και άγγιξαν προπλάσματα και παρατήρησαν στα μικροσκόπια του εργαστηρίου τομή από λεπτό έντερο και από πνεύμονα, παρατηρώντας κύτταρα, κυψελίδες, ερυθρά αιμοσφαίρια κλπ. Η συγκεκριμένη επίσκεψη ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό, βιωματικό, τρόπο τις ενότητες που διδάσκονται οι μαθητές αυτή την περίοδο στο μάθημα της Φυσικής. Οι εκπαιδευτικοί της ΣΤ τάξης Αναστασίου Νάντια και Κοντοδημόπουλος Νικόλαος και οι μαθητές θέλουμε να ευχαριστήσουμε την κ. Τζελέπη και την ομάδα της για την εξαιρετική φιλοξενία και την τόσο ενδιαφέρουσα εμπειρία που μας πρόσφεραν.