Μικροί – Μεγάλοι Κυνηγοί Μπαταριών!

afis.gr

Όπως πέρυσι, έτσι και τη φετινή χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στον Διαγωνισμό «Μεγάλοι – Μικροί Κυνηγοί» μέσα από τη συλλογή μπαταριών στους κάδους ΑΦΗΣ!

Καθώς οι περισσότερες μπαταρίες κατασκευάζονται από επικίνδυνα βαρέα μέταλλα, ο λάθος τρόπος απόρριψής τους μπορεί να έχει επικίνδυνες επιπτώσεις για την υγεία μας.

Συλλέγοντας τις μπαταρίες που δεν μπορούν πια να χρησιμοποιηθούν στον ειδικό κάδο ανακύκλωσης που υπάρχει στο σχολείο, δίνουμε τη δυνατότητα να ανακτηθούν και να αξιοποιηθούν τα υλικά τους και να επαναχρησιμοποιηθούν για να κατασκευασθούν νέες μπαταρίες ή άλλα προϊόντα. Στον κάδο αυτό συλλέγονται όλες οι φορητές μπαταρίες μίας χρήσης ή επαναφορτιζόμενες, βάρους περίπου έως 5 kg.

Μέσα από τη συλλογή μη λειτουργικών μπαταριών οι μαθητές αναπτύσσουν με βιωματικό τρόπο αίσθημα περιβαλλοντικής συνείδησης και κατανοούν τη σημασία που έχει το να συλλέγονται και να ανακυκλώνονται, χωριστά από άλλα υλικά.

Επιπλέον, η δράση «Μεγάλοι – Μικροί Κυνηγοί» δίνει πλούσια δώρα για τα σχολεία που θα μαζέψουν το μεγαλύτερο βάρος μπαταριών και τους μαθητές τους, επομένως ας βάλουμε τα δυνατά μας να συλλέξουμε όσο το δυνατόν περισσότερες μπαταρίες στο επόμενο χρονικό διάστημα! Ο διαγωνισμός θα βρίσκεται σε ισχύ έως το τέλος της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.