Τα Ευέλικτα Καπάκια στο σχολείο μας!

Το σχολείο μας και φέτος συμμετέχει στη δράση «Τα Ευέλικτα Καπάκια» που συντονίζεται από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας και συγκεκριμένα από το τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Σκοπός της δράσης είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τα περιβαλλοντικά προβλήματα που δημιουργεί η αλόγιστη χρήση του πλαστικού και να δραστηριοποιηθούν προς την κατεύθυνση επίλυσης αυτού του προβλήματος με τρόπο που να ωφελεί άτομα ευπαθών ομάδων. Οι μαθητές αναλαμβάνουν ρόλο ενεργού πολίτη για χάρη του περιβάλλοντος αλλά και των συνανθρώπων μας που έχουν ανάγκη ενώ ταυτόχρονα ενισχύεται μέσα τους το αίσθημα υπευθυνότητας και αλληλεγγύης.

Να υπενθυμίσουμε πως συλλέγουμε όλων των ειδών καπάκια από σκληρό πλαστικό όπως για παράδειγμα καπάκια από μπουκάλια, από συσκευασίες υγρού απορρυπαντικού ρούχων ή φέτας κ.ο.κ εφόσον σε αυτά δεν εμπεριέχονται μεταλλικά μέρη (π.χ. ελατήριο). Δεν συλλέγουμε όμως τα καπάκια από μαλακό πλαστικό όπως από συσκευασίες γιαουρτιού και καφέ.

Οι μαθητές μπορούν να συλλέγουν και να φέρνουν καθημερινά τα καπάκια στους ειδικούς κάδους που διαθέτει το σχολείο μας. Η δράση υπολογίζεται να ολοκληρωθεί προς το τέλος Μαΐου 2023. Ελπίζουμε στη θερμή ανταπόκρισή σας σε αυτή μας την προσπάθεια!