Το πάρτι της Αλφαβήτας

Μετά την ολοκλήρωση του πρώτου τεύχους της Γλώσσας και την εκμάθηση όλων των γραμμάτων, τα παιδιά της Α΄ τάξης έκαναν ένα πάρτι. “Το πάρτι της Αλφαβήτας”. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και έπαιξαν διάφορα, διασκεδαστικά παιχνίδια. Συνεργάστηκαν για να βρουν τις λέξεις του κρυπτόλεξου βάζοντας τα καπάκια με τα γραμματάκια στη σειρά, ώστε να σχηματιστούν λέξεις που έχουμε μάθει. Έπειτα έφτιαξαν με σύρμα πίπας γραμματάκια, τα οποία κόλλησαν στο καρναβαλικό τους καπέλο. Κάποιοι μαθητές μάς ταξίδεψαν σε χώρες παραμυθένιες απαγγέλλοντας και τραγουδώντας τα ποιηματάκια του βιβλίου. Αργότερα σχημάτισαν με το σώμα τους τα γράμματα της αλβαβήτας. Την επόμενη μέρα το πάρτι συνεχίστηκε, γιατί δε μας έφτασε ο χρόνος και οι μαθητές έπαιξαν με ενθουσιασμό και ομαδικό πνεύμα, “Όνομα, ζώο, πράγμα”. Είχαμε και νικητές με 170 βαθμούς, αλλά τελικά όλοι ήταν νικητές αφού συνεργάστηκαν αρμονικά συμφώνησαν και διαφώνησαν, αντάλλαξαν απόψεις, βοηθούσαν ο ένας τον άλλο με σκοπό να περάσουν όμορφα.

Ευχαριστούμε και τους γονείς που μας πρόσφεραν τα γλυκά και αλμυρά τους εδέσματα που απολαύσαμε όλοι μαζί. .