Εκπαιδευτική επίσκεψη στα Καλάβρυτα

Την Τρίτη η Στ’ Δημοτικού του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στη μαρτυρική πόλη των Καλαβρύτων.

Ανεβήκαμε με τον οδοντωτό, το “περίεργο” τρενάκι που ανεβαίνει στο βουνό! Θαυμάσαμε το φαράγγι του Βουραϊκού με το ποτάμι να κυλάει δίπλα μας και ο ανοιξιάτικος ήλιος να λαμπυρίζει στα ορμητικά νερά του.

Στη συνέχεια πήγαμε στην Αγία Λαύρα όπου γίναμε μέρος της ιστορίας της ελληνικής επανάστασης του 1821. Στο μουσείο της μονής είδαμε σπάνια, ανεκτίμητης αξίας κειμήλια .

Κατόπιν με δέος ανεβήκαμε στον λόφο όπου οι Γερμανοί τον Δεκέμβρη του 1943 εκτέλεσαν τα αγόρια και τους άντρες της πόλης.

Τέλος ολοκληρώσαμε την επίσκεψή μας με ξενάγηση στο Μουσείο του Ολοκαυτώματος . Το παλιό σχολείο. Στο μέρος που τα παιδιά μάθαιναν γράμματα, έκαναν όνειρα για τη ζωή τους αλλά, δυστυχώς, σε αυτό ακριβώς το σημείο έμελλε να ξεκινήσει η μαύρη μέρα της πόλης.

Εκεί είδαμε αντικείμενα που χρησιμοποιούν οι μαθητές τότε καθώς και φωτογραφίες από την εποχή που οι κάτοικοι ζούσαν ειρηνικά και προόδευαν.

Όταν όμως περάσαμε στην τελευταία αίθουσα τα χαμόγελα πάγωσαν…οι φωτογραφίες και τα ονόματα των εκτελεσμένων κυριαρχούσαν στον χώρο .. Στο κέντρο η ναζιστική σημαία “θαμμένη”.

Ελπίζουμε έτσι να παραμείνει και η άνθρωπότητα να μην ξαναζήσει τέτοιες μέρες. Να γίνουν πραγματικότητα τα συνθήματα που είναι γραμμένα στον λόφο του μαρτυρίου: “‘Οχι πια πόλεμος”, “Ειρήνη “.