Ανακύκλωση τώρα!

Η Γ’ τάξη με αφορμή την ενότητα της Γλώσσας ‘‘ Τα χαρτιά ανακυκλώνονται” έμαθαν για την ανακύκλωση του χαρτιού αλλά και του πλαστικού, αλουμινίου, γυαλιού και λευκοσίδηρου.

Έφτιαξαν αφίσες , έγραψαν συνθήματα και δημιούργησαν τη ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ παρουσιάζοντας σε όλους τους μαθητές του σχολείου μας το ΓΙΑΤΙ πρέπει να κάνουμε ανακύκλωση.

Άραγε πόσα χρόνια χρειάζονται για να διαλυθούν στη θάλασσα οι χαρτοπετσέτες ; Τα πλαστικά μπουκάλια ; Οι σακούλες ; Τα γυάλινα μπουκάλια; Τα μάλλινα ρούχα;

– Μπορούμε να μην τα πετάμε στη θάλασσα και να χρησιμοποιούμε τα ανακυκλωμένα ; – NAI, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ! είπαν τα παιδιά με μια φωνή.

Δείτε τι έφτιαξαν οι μαθητές για να μας πείσουν να κάνουμε όλοι ανακύκλωση για ένα περιβάλλον με λιγότερα σκουπίδια ,για έναν καθαρότερο πλανήτη!