“Ρώτα το νερό τι…τρέχει”

ΤΟ ΣΥΝΝΕΦΟ ΠΙΝΕΙ Η ΒΡΟΧΗ….ΤΗ ΒΡΟΧΗ ΠΙΝΕΙ Η ΓΗ…Η ΓΗ ΠΙΝΕΙ ΤΟΥΣ ΧΕΙΜΑΡΡΟΥΣ…ΟΙ ΧΕΙΜΑΡΡΟΙ ΠΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ…ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΙΝΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ…ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΝΕΦΟ

Οι μαθητές της Δ΄τάξης ολοκληρώνοντας την ενότητα για το νερό, στο μάθημα της Γλώσσας, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τη διαχείριση του νερού που είναι ένα από τα προγράμματα του Αρχαιολογικού εργαστηρίου Πάτρας (Arheolab). Οι υπεύθυνες αρχαιολόγοι επισκέφτηκαν το σχολείο μας. Το πρόγραμμα διαρθρώθηκε σε 2 στάδια. Αρχικά τα παιδιά παρακολούθησαν μια παρουσίαση και ενημερώθηκαν για τη διαχείριση υδάτινων πόρων, τα ιστορικά στοιχεία ύδρευσης και αποχέτευσης και τις διαπολιτισμικές διαστάσεις στη χρήση του νερού ως κοινωνικό και οικονομικό μέσο.

Στο τελικό και πιο εντυπωσιακό στάδιο τα παιδιά σαν πραγματικοί τεχνίτες “έχτισαν” με… μεράκι μια ατομική παραδοσιακή βρύση, με φυσικά υλικά.

Μπράβο σε όλους !!