Ενδιαφερόμαστε για τη σχολική κοινότητα

Τα παιδιά της Γ1 τάξης στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης περιβάλλοντος και ειδικά του κεφαλαίου ” Ενδιαφερόμαστε για την κοινότητα” αποφάσισαν να αναλάβουν δράση και να δείξουν το ενδιαφέρον τους για τη σχολική κοινότητα.

Έτσι αφού συζήτήσαμε για τα προβλήματα που έχει το σχολείο μας , τα γράψαμε σε ένα χαρτί που υπογράψαμε και το πήγαμε στη διευθύντριά μας, κυρία Μαρία Σπυροπούλου. Μερικά από τα αιτήματά μας ήταν η επισκευή της επιγραφής του σχολείου μας , ο καθαρισμός του γηπέδου μπάσκετ από τα χαλίκια, το κλάδεμα κάποιων φυτών για την αποφυγή ατυχημάτων, ο καθαρισμός των πορτών στις τουαλέτες, αλλά και μια αίθουσα γυμναστηρίου για τις βροχερές μέρες .

Εκείνη, αφού διάβασε με προσοχή τα αιτήματά μας, μάς έδωσε απαντήσεις και λύσεις σε αυτά που ζητήσαμε.Επίσης, μας εξήγησε και τους λόγους που κάποια από αυτά δεν μπορούν να ικανοποιηθούν άμεσα. Μας μίλησε για τον τρόπο που χειρίζεται αυτά τα προβλήματα, δηλαδή ότι ζητάει από τον Δήμο Πατρέων βοήθεια αφού αυτός είναι υπεύθυνος για αυτά τα θέματα . Την ευχαριστούμε πολύ που μας δέχτηκε και μας έδωσε την ευκαιρία να προοσπαθήσουμε να κάνουμε πιο όμορφο το σχολείο μας που τόσο αγαπάμε!