Λαογραφική έκθεση!

Οι μικροί λαογράφοι της Β’ τάξης μας διηγούνται …

Η Β΄ τάξη του σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας και της ενότητας « Μες στο μουσείο » δημιούργησαν εικονικά  τη διαδικτυακή λαογραφική τους έκθεση.

Έβγαλαν φωτογραφίες με τη βοήθεια των γονιών τους  από παλαιά αντικείμενα που είχαν στο σπίτι τους ή στο μπαούλο της γιαγιάς και του παππού  και τα έστειλαν στις δασκάλες τους. Ήταν πάρα πολλά και μας ταξίδεψαν σε άλλες εποχές.

Στη συνέχεια τα ίδια τα παιδιά παρουσίασαν στην τάξη αυτά τα παλαιά αντικείμενα μιλώντας για το τι ήταν , πότε και πώς χρησιμοποιούνταν και από πού τα βρήκαν.

Έτσι τα παλιά αντικείμενα διηγήθηκαν με τις φωνές των παιδιών την ιστορία τους μέσα από τις φωτογραφίες και με αυτόν τον τρόπο τα παιδιά έφτιαξαν ένα μικρό «διαδικτυακό μουσείο λαϊκής τέχνης» και έγιναν μικροί λαογράφοι !

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς για τη συνεργασία και την πολύτιμη βοήθειά τους. Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι στον χρόνο με τους μαθητές μας!

Οι δασκάλες της Β’ τάξης

Στέλλα Παντελέου , Ιωάννα Λάππα