«Το Χαρτί του Μέλλοντός μας ? Ανακύκλωση Χαρτιού στα Σχολεία»

Με ιδιαίτερη χαρά σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας  συμμετέχει στο πρόγραμμα ανακύκλωσης χαρτιού του Υπουργείου Παιδείας που αποσκοπεί στην οργανωμένη και συστηματική ανακύκλωση χαρτιού από την ίδια τη σχολική κοινότητα.

Το πρόγραμμα έχει πανελλαδική εμβέλεια και θα αναπτυχθεί σε τρεις διακριτές φάσεις (1η Μάιος ? Ιούνιος, 2η Σεπτέμβριος ? Οκτώβριος, 3η Νοέμβριος ? Δεκέμβριος). Οι περιοχές οι οποίες θα εντάσσονται σε κάθε φάση ανακύκλωσης θα ανακοινώνονται στους ιστότοπους:

α) του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων,
β) της Διεύθυνσης Εκδόσεων του ΙΤΥΕ-ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ και
γ) του Προγράμματος Ανακύκλωσης των Σχολικών Βιβλίων

Το πρόγραμμα αφορά σχολικά και άλλα βιβλία που δεν μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν, τετράδια και λευκό φωτοτυπικό χαρτί.

Το πρόγραμμα ανακύκλωσης χαρτιού από το σχολείο μας συμβάλλει ουσιαστικά στην ευαισθητοποίηση και την αφύπνιση της οικολογικής συνείδησης των μαθητών, στην ενδυνάμωση του εθελοντισμού καθώς και στην ενίσχυση του στοιχείου της ανταποδοτικότητας εφόσον το χρηματικό ποσό που θα συγκεντρώνεται από το Πρόγραμμα της Ανακύκλωσης θα χρησιμοποιείται για να καλύπτει τις ανάγκες του σχολείου σε χαρτί.

Η συνειδητοποίηση πως το περιβάλλον δεν αποτελεί μια ανεξάντλητη πρώτη ύλη και πως επηρεάζεται από τη στάση και τον τρόπο ζωής μας, οδηγεί στην οργάνωση αυτής της δράσης .Όλοι μαζί  μαθητές ,γονείς και εκπαιδευτικοί μπορούμε να είμαστε αρωγοί .