6 Μαρτίου – Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού

Το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού τα τελευταία χρόνια έχει γίνει ιδιαίτερα γνωστό σε γονείς κι εκπαιδευτικούς, καθώς σχετίζεται με την ψυχική υγεία των μαθητών.

Η εκπαιδευτική διαδικασία συμβάλλει ώστε να μην εμφανίζονται παιδιά με την ταυτότητα του “θύτη” αλλά ούτε και του “θύματος”.

Οι μαθητές του σχολείου μας με αφορμή την Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού, συμμετείχαν σε δραστηριότητες  ανά ηλικιακή βαθμίδα. Μέσα στην τάξη, σε συνδυασμό με όλα τα μαθήματά τους, διάβασαν ιστορίες σχετικά με το θέμα, ζωγράφισαν, τραγούδησαν.

Στη συνέχεια παρακολούθησαν προβολή της διαδραστικής ταινίας: “Νικάμε τη βία και τον σχολικό εκφοβισμό” από τον Οργανισμό “Φωτόγραμμα”.

Οι μαθητές-θεατές με τα τηλεχειριστήριά τους συμμετείχαν διαδραστικά, διαμόρφωσαν τη ροή της ταινίας κι έτσι βρήκαν μόνοι τους τις λύσεις για να αντιμετωπιστούν σωστότερα προβληματικές συμπεριφορές.

Η συμμετοχή, των μικρότερων αλλά και των μεγαλύτερων μαθητών, η ψυχαγωγία, η διάδραση και το παιχνίδι γνώσεων βοήθησαν ώστε να υπάρξει θετική έκβαση στα περιστατικά που παρακολούθησαν. Έτσι μέσα από το διάλογο με εκπαιδευτικούς, γονείς και τη βοήθεια φορέων τα παιδιά έχουν τα κίνητρα ώστε να αντιμετωπίσουν περιστατικά βίας στο περιβάλλον τους.

Οι τέχνες, οι επιστήμες και ο πολιτισμός γενικότερα, αποτελούν καινοτόμο διδακτική μέθοδο που χρησιμοποιείται στην εκπαίδευση και βοηθούν ώστε τα παιδιά να αναπτύσσουν ολοκληρωμένες προσωπικότητες.