Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής «Οχήματα και μεταφορές του αύριο»

Το 49ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας συμμετείχε την Κυριακή 5 Μαρτίου 2017 στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής με θέμα «Οχήματα και μεταφορές του αύριο» που διοργανώνει ο WRO Hellas για μαθητές/τριες Δημοτικού.

Οι μαθητές της ομάδας Ρομποτικής του σχολείου, με προπονητή τους τον εκπαιδευτικό πληροφορικής κ. Ανέστη Βοβό,  παρουσίασαν με επιτυχία την Ρομποτική κατασκευή μας και έγιναν αποδέκτες εγκωμιαστικών σχολίων για τις προσπάθειές τους. Εντυπωσίασαν τους κριτές με τις απαντήσεις τους και κατάφεραν να προκριθούν κατακτώντας την πρώτη θέση στον Περιφερειακό διαγωνισμό. Αξίζουν λοιπόν θερμά συγχαρητήρια στους παρακάτω μαθητές της ομάδας Ρομποτικής:

Ανδρούτσος Ιωσήφ
Αποστολοπούλου Όλγα
Βέρρας Παναγιώτης
Βοβού Ερμιόνη
Κατέβας Παναγιώτης
Κουζιώκας Αθανάσιος
Στεφανάτος Αντώνιος
Τζομάκας Νικόλαος
Χριστόπουλος Γεώργιος

Ο τελικός του διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί στις 18 Μαρτίου 2017 στην αίθουσα Γ. Κασιμάτης στο ΟΑΚΑ. Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα των διοργανωτών εδώ.