European School Radio

Το European School Radio , το ευρωπαϊκό μαθητικό ραδιόφωνο είναι ένας διαδικτυακός χώρος όπου μαθητές από όλη την Ελλάδα μπορούν να δημιουργήσουν ραδιοφωνικές εκπομπές. Έτσι και το Γ2 του σχολείου μας ετοίμασε μια ραδιοφωνική εκπομπή με τίτλο ”Εμείς και τα βιβλία”. Η εκπομπή θα μεταδοθεί αυτή την Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου στις 6:00 το απόγευμα μέσα από τη συχνότητα του Ευρωπαϊκού Μαθητικού Ραδιοφώνου. https://europeanschoolradio.eu/el

Καλή ακρόαση!

Μια ημέρα στην αρχαία Ελλάδα!

Τα έργα μας…

Την Τετάρτη 21/2 η Δ’ τάξη επισκέφτηκε τον χώρο διοργάνωσης εκπ. δραστηριοτήτων “Δρω”,για να παρακολουθήσει το βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Μια ημέρα στην αρχαία Ελλάδα”,στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας.

Τα παιδιά με τα απαραίτητα εποπτικά υλικά και το μεταφορικό σενάριο εντάχθηκαν στον “Δήμο”,ως πολίτες της Αθήνας του 5ου π.Χ αιώνα.Αφού χωρίστηκαν σε ομάδες διάσημων αρχαίων Ελλήνων,έζησαν τη χρυσή αυτή εποχή με ομαδική δράση ,διασκέδαση και συνεργασία.Μελέτησαν μέσα από μεταμφιέσεις πώς ήταν η ενδυμασία ,η εκπαίδευση(γραφή και μουσική) και η αρχιτεκτονική.

Στη συνέχεια μεταφέρθηκαν στην Αγορά, όπου υποδυόμενα τους μετρονόμους, αγορανόμους, σιτοφύλακες και αργυραμοιβούς έκαναν συναλλαγές με μέτρα και σταθμά κι αισθάνθηκαν για λίγο έμποροι και μικροπωλητές!

Σειρά είχε η Πνύκα και ο ρόλος του πολίτη,όπου πήραν μέρος σε ομαδικά συμβούλια,αγόρευσαν φορώντας στεφάνι μυρτιάς στην Εκκλησία του Δήμου,ψήφισαν και αποφάσισαν για καίρια ζητήματα της πόλης,

Τέλος στον Κεραμεικό μέσα από βιωματική δράση κατανόησαν τη διαφορά μελανόμορφων – ερυθρόμορφων αγγείων κι ως ταλαντούχοι καλλιτέχνες φιλοτέχνησαν τα δικά τους έργα!

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος οι μικροί αρχαίοι Αθηναίοι πήραν αναμνηστικό έπαινο για τη συμμετοχή τους!

Η γιορτή της αλφαβήτας!

Η αλφαβήτα είχε την τιμητική της σήμερα, αφού μάθαμε όλα τα γράμματά της! Μπράβο σας, πρωτάκια!
Παιχνίδια γλωσσικά , χορός , τραγούδι 🎶 , φαγητό, γλυκά και πολλά χαμόγελα μπήκαν στη σειρά και αλφαβητικά!
Κουλουράκια, κέικ, μπισκότα, πίτσες, ζαχαρωτά, χυμοί , γλυκά και τόσες ξεχωριστές λιχουδιές εμπνευσμένες από την αλφαβήτα μας!
Ευχαριστούμε θερμά όλους τους γονείς της Α τάξης για τις υπέροχες και ευφάνταστες δημιουργίες τους που έκαναν το πάρτι 🎉 μας καταπληκτικό!

Να Λόλα, να ένα τόπι

Την Πέμπτη 15/2/2024 οι μαθητές της Β’ τάξης επισκέφτηκαν τον χώρο του archaeolab στο πλαίσιο της ενότητας της Γλώσσας ” Μες στο μουσείο”.

Τα παιδιά γνώρισαν μέσω μιας προβολής τα είδη των μουσείων και τη δουλειά του αρχαιολόγου. Έμαθαν για τα αρχαία παιχνίδια, με τα οποία έπαιζαν στην αρχαιότητα και πώς εξελίχθηκαν στα σημερινά παιχνίδια. Τα παιδιά στην αρχαιότητα έπαιζαν με χούλα χουπ, με γιογιό, με αερόμπαλες φτιαγμένες από δέρμα ζώων , με σβούρες, με στεφάνια και ζάρια. Έπειτα κατασκεύασαν με πηλό τα δικά τους ζάρια, αλογάκια, αγγεία και σβούρες. Τέλος ζωγράφισαν και διακόσμησαν μια πλαγγόνα, δηλαδή μια αρχαία κούκλα.

Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Αλεξάνδρα Φασούλη για το ενδιαφέρον εκπαιδευτικό πρόγραμμα που έφερε τα παιδιά πιο κοντά στην ιστορία μας.

Παρέα με τη Σοφία Μαντουβάλου

Τη Δευτέρα και την Τρίτη, 12/2 και 13/2 οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας υποδέχτηκαν με χαρά τη συγγραφέα κυρία Σοφία Μαντουβάλου, μια συγγραφέα παιδικών βιβλίων καταξιωμένη και ακούραστη, μιας και έχει γράψει 100 περίπου παιδικά βιβλία. Η συγγραφέας υποδέχτηκε κάθε τάξη του σχολείου μας ξεχωριστά ,συζήτησε με τα παιδιά για τη φαντασία και την έμπνευση που τόσο πολύ τη χαρακτηρίζουν, δέχτηκε και έκανε ερωτήσεις. Γεμάτη ενθουσιασμό εξήγησε στα παιδιά πώς γράφεται ένα παιδικό βιβλίο, τους αποκάλυψε τα μυστικά των συγγραφέων και μίλησε και για τη μεγάλη αξία των βιβλίων. Μαζί της μικροί και μεγάλοι ταξιδέψαμε στον μαγικό κόσμο των βιβλίων της: Το φουστάνι με τις πεταλούδες, Μια φορά…ήταν η Κολοτούμπα, Η δασκάλα που το κεφάλι της έγινε καζάνι, Σοφούλι, ένα πρόβατο με χαρακτήρα και άλλα… Ευχαριστούμε πολύ κυρία Μαντουβάλου! Ήδη ετοιμάζουμε την επόμενη δράση μαζί σας! Καλό διάβασμα βιβλίων!

Παγκόσμια ημέρα ελληνικής γλώσσας

Σήμερα 9 Φεβρουαρίου που είναι η Παγκόσμια ημέρα ελληνικής γλώσσας, μαθητές του ολοημέρου του σχολείου μας επικοινώνησαν μέσω τηλεδιάσκεψης με το σχολείο Socrates Academy στη North Carolina των Η.Π.Α.. Πρόκειται για ένα σχολείο προσανατολισμένο στη διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας και γενικότερα του ελληνικού πνεύματος, οι εκπαιδευτικοί του οποίου στην προσπάθειά τους να τιμήσουν την ημέρα θέλησαν να επικοινωνήσουν με τους μαθητές ενός ελληνικού σχολείου στη γλώσσα μας. Αυτό πραγματοποιήθηκε με τη βοήθεια της τεχνολογίας και οι μαθητές του σχολείου μας τους απήγγειλαν ένα ποίημα του Βρεττάκου, ενώ αυτοί με τη σειρά τους απήγγειλαν Ελύτη.

Γιατί ήρθε πάλι το…Καρναβάλι!

Χρώματα, μάσκες 🎭 και πινέλα
άρχισαν τα πήγαινε έλα,
τα πρωτάκια να υποδεχτούν
και να φτιάξουν και καπέλα!

Πού αλλού? Στα Παλαιά Σφαγεία Πατρών όπου τα πρωτάκια μας παρακολούθησαν με ενθουσιασμό την παρουσίαση για τα καρναβαλικά δρώμενα της περσινής χρονιάς και έμαθαν τόσα πράγματα για το Πατρινό καρναβάλι ,το καρναβάλι της Ελλάδας!
Έφτιαξαν υπέροχες μάσκες 🎭 και πανέμορφα καπέλα , καμάρωσαν για τα έργα τους αλλά και έπαιξαν στους χώρους των Παλαιών Σφαγείων.
Ευχαριστούμε πολύ τις υπεύθυνες του εργαστηρίου μάσκας και καπέλου του ΚΕΔΗΠ -Καρναβάλι Πάτρας.
Καλό Καρναβάλι , παιδιά!