Εκδρομή στο Patras Steam Park

Την Πέμπτη 21/12 οι μαθητές-τριες των Β-Γ-Δ τάξεων με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το χριστουγεννιάτικο χωριό στο Royal Theater. Εκεί τα παιδιά συμμετείχαν σε ένα εορταστικό διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα,  βασισμένο στις Επιστήμες, την Τεχνολογία, τις Τέχνες, την Καινοτομία και κυρίως τη μαγεία των Χριστουγέννων!!!

Κάθε τάξη παρακολούθησε τρία- τέσσερα εργαστήρια προσαρμοσμένα στις ανάγκες κάθε ηλικιακής ομάδας … και η μάθηση έγινε παιχνίδι!!!Βοηθοί των μαθητών ήταν η Αλίκη απ’ τη Χώρα των Θαυμάτων και άλλοι ήρωες του γνωστού παραμυθιού. Μικροί και μεγάλοι πέρασαν ένα αξέχαστο πρωινό!!!!

Μια χριστουγεννιάτικη… μπουγάδα

Την Τετάρτη το απόγευμα το σχολείο μας πλημμύρισε με αστεράκια, χιονονιφάδες, ταρανδάκια, νανάκια, παιδιά από την Ασία, την Αυστραλία, την Ευρώπη, την Αμερική, και την Αφρική. Χριστουγεννιάτικα τραγούδια, χαρούμενες φωνές και γέλια ακούγονταν παντού. Οι μαθητές της Β΄τάξης βοήθησαν τον Αϊ-Βασίλη να βάλει τα γιορτινά του. Παιδιά από όλο τον κόσμο του έστειλαν καινούρια ρούχα και τον γέμισαν με χαρά και αγάπη.

Χιονονιφάδες

Ένα μεγάλο μπράβο στους μικρούς μας “ηθοποιούς”, οι οποίοι ύστερα από πολλή προσπάθεια και κουραστικές πρόβες κατάφεραν και ανταποκρίθηκαν στον δύσκολο ρόλο τους.

Μετά τη γιορτή απολαύσαμε τα γιορτινά εδέσματα που προσέφεραν οι γονείς. Τους ευχαριστούμε πολύ και ευχόμαστε σε όλους Καλά Χριστούγεννα, όμορφες γιορτές και ευτυχισμένο το νέο έτος με υγεία, χαρά και ελπίδα!

Make a wish – Κάνε μια ευχή

Τόσο ο ήλιος όσο και τα αστέρια φωτίζουν τον ουρανό μας . Τι κι αν είναι διαφορετικά ; Το αστέρι της ευχής μάς δίνει φέτος ένα μήνυμα ξεχωριστό, όμορφο και συμπεριληπτικό!

Το make a wish γιορτάζει 25 χρόνια και έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας για μια ακόμη χρονιά να προσφέρουν με ένα αστέρι την ελπίδα και το χαμόγελο σε παιδιά με σοβαρές ασθένειες. Αυτό το αστέρι 🌟, με την ευχή τους γραμμένη επάνω, μεταμορφώθηκε στο αστέρι της καρδιάς τους , αφού κέρδισαν κάτι πολύ σημαντικό….έγιναν μικροί εθελοντές!

Αυτό ήταν και το μήνυμα που έδωσε με πολύ όμορφο και συγκινητικό τρόπο η κυρία Αθηνά Ζαφειροπούλου, εκπρόσωπος του make a wish στην Πάτρα, στους μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας και την ευχαριστούμε ιδιαιτέρως γι’ αυτό!

Με μεγάλη μας χαρά συγκεντρώσαμε 450 ευρώ . Ξέρουμε ότι θα δώσουμε χαρά, ελπίδα και φως στο χαμόγελο ενός παιδιού που παλεύει γενναία για τη ζωή του καθημερινά.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους γονείς , τους εκπαιδευτικούς και πιο πολύ τους μαθητές μας για τη συνεισφορά τους σε αυτό το μεγάλο έργο. Μπράβο , παιδιά!

Γιορτή Φλόγας

Το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου το σχολείο μας συμμετείχε με πολύ μεγάλη επιτυχία στη μεγάλη γιορτή της “Φλόγας“, του Συλλόγου Γονέων Παιδιών με Νεοπλασματικές Ασθένειες, η οποία πραγματοποιήθηκε στους κεντρικούς πεζόδρομους της πόλης μας. Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης συμμετείχαν με ενθουσιασμό πουλώντας τις υπέροχες κατασκευές που όλοι οι μαθητές του σχολείου είχαν δημιουργήσει με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους. Σε αυτή τη συγκινητική εορταστική εκδήλωση, το σχολείο μας κατόρθωσε να συγκεντρώσει 770 ευρώ, τα οποία διατέθηκαν στον σύλλογο “Φλόγα“. Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς, τον Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας, καθώς και όλους τους γονείς.

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ

Στο πλαίσιο του προγράμματος ανάπτυξης του αθλήματος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης στην περιοχή μας, της διάδοσης του αθλητικού πνεύματος και της σύνδεσης σχολικού κι εξωσχολικού αθλητισμού, πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 05/12/2023 στους μαθητές της Ε’ και της ΣΤ’ τάξης σχετική επίδειξη.

Το πρόγραμμα παρουσίασαν στους μαθητές μας, ο ομοσπονδιακός προπονητής κι καθηγητής ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής κ. Ζήκος Σωτήρης κι ο πανελλήνιος πρωταθλητής και καθηγητής ΠΕ11  Φυσικής Αγωγής κ. Φιλιππακόπουλος  Φίλιππος. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν αυτό το συναρπαστικό ολυμπιακό άθλημα και να παίξουν με τους έμπειρους προπονητές αποκομίζοντας μια πολύ όμορφη εμπειρία.

” ΦΛΟΓΑ” η μεγάλη γιορτή της αγάπης και της προσφοράς

Η ΦΛΟΓΑ θα καίει όσο υπάρχουν παιδιά που το έχουν ανάγκη και όσο έχουν όλους μας κοντά τους. Γι’ αυτό το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου σας περιμένουμε όλους στο κέντρο της πόλης μας , στον πεζόδρομο της Αγίου Νικολάου και εκατέρωθεν της Ρήγα Φεραίου μεταξύ Ερμού και Κολοκοτρώνη, από τις 10:00 το πρωί για να ενισχύσουμε το έργο της ΦΛΟΓΑΣ, του Συλλόγου Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια. Έφτασε και φέτος η ώρα για τη μεγάλη γιορτή αγάπης με τη συμμετοχή πολλών σχολείων της Πάτρας σε συνεργασία με το παράρτημα της πόλης μας και το τμήμα Αγωγής Υγείας της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Το σχολείο μας ετοίμασε και φέτος όμορφες κατασκευές με αγάπη και συνεργασία μεταξύ των μαθητών των μεγάλων τάξεων και όλων των εκπαιδευτικών. Σας περιμένουμε όλους!

Ζω με ελευθερία…

Την Τρίτη 28 Νοεμβρίου οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν το πρόγραμμα πρόληψης για παιδιά Δημοτικού Σχολείου που διοργανώνει ο διεθνής οργανισμός Α21 με τίτλο: «Ζω με Ελευθερία». Το συγκεκριμένο πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε από την υπεύθυνη προγραμμάτων ενημέρωσης του Α21 στην Ελλάδα κ. Χριστίνα Αγαπίδου, ενώ παρούσα ήταν και η κ. Βασιλική Μαντζουράτου, υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων ΔΠΕ Αχαΐας. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είχε 3 ενότητες:

1η ενότητα: «Οι αξίες και τα δικαιώματα του παιδιού»

2η ενότητα: «Ασφαλής μετανάστευση»

3η ενότητα: «Εμπορία ανθρώπων και εκμετάλλευση»

Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον κάτι που αποδείχτηκε με την ενεργό συμμετοχή τους καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδραστικής παρουσίασης του προγράμματος.