Εκδρομή στο Ζωολογικό Μουσείο Πατρών

Με αφορμή την ολοκλήρωση της ενότητας που αφορά τα Ζώα στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος, τα τμήματα Β1 και Β2 του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκδρομή στο Ζωολογικό Μουσείο Πατρών. Το μουσείο ιδρύθηκε το 1968, στεγάζεται στο κτήριο Βιολογίας – Μαθηματικών στην Πανεπιστημιούπολη της Πάτρας και λειτουργεί υπό την εποπτεία του Τμήματος Βιολογίας.

Σε αυτό, οι μαθητές μας είδαν πολλά ζώα που συναντώνται ως επί το πλείστον στην Ελλάδα και ενημερώθηκαν σχετικά με τον τρόπο ζωής τους, την ανατομία τους και το μέρος της Ελλάδας στο οποίο ζουν.

Ήταν μια πολύ όμορφη επίσκεψη!

Πληροφορίες για το Ζωολογικό Μουσείο Πανεπιστημίου Πατρών μπορείτε να βρείτε πατώντας εδώ.

Παγκόσμια ημέρα δικαιωμάτων του παιδιού

Η Δ’τάξη του σχολείου μας με την ευκαιρία του εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας των δικαιωμάτων του παιδιού συμμετείχε στην κοινή δράση του Κέντρου Στήριξης Παιδιού και οικογένειας και των Παιδικών χωριών SOS στις 18,19 και 20 Νοεμβρίου.
Οι μαθητές μας δημιούργησαν υπέροχα έργα με τον δικό τους ξεχωριστό τρόπο παρουσιάζοντας τα δικαιώματά τους μέσα από τη δική τους ματιά.

“Ας δώσουμε τον κόσμο στα παιδιά να μάθει έστω και για μια μέρα ο κόσμος, τη φιλία

τα παιδιά θα πάρουν από τα χέρια μας τον κόσμο

θα φυτέψουν αθάνατα δέντρα “

Ναζίμ Χικμέτ

Δ1

Oι μικροί καλλιεργητές στον Βοτανικό κήπο

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας ,<<Τρέφομαι σωστά, μεγαλώνω με χαρά>> που υλοποιείται από την Γ’ Τάξη του σχολείου, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου εκπαιδευτική επίσκεψη στον Βοτανικό Κήπο <<Ζέλιος Γη >>

Οι μαθητές βρέθηκαν μέσα σε έναν χώρο γεμάτο χρώματα,αρώματα,ήχους και εικόνες ξεχωριστές.

Από τα 100 στρέμματα του κήπου, είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν σε μια έκταση 20 στρεμμάτων διαμορφωμένη σε θεματικούς διαδρόμους και κήπους ,όπως ο κήπος των Αγγέλων, αλλά και το θέατρο με τις προτομές Ελλήνων ηθοποιών.

Χρησιμοποιώντας όλες τις αισθήσεις είδαν, άγγιξαν, μύρισαν και γεύτηκαν μια μεγάλη ποικιλία από φαρμακευτικά, αρωματικά και αρτυματικά βότανα.

Ξεχωριστή θέση είχε και ο λαχανόκηπος με ένα πλήθος κηπευτικών φυτών της εποχής. Η υπεύθυνη γεωπόνος μας ενημέρωσε για τα λαχανικά που καλλιεργούνται τώρα και την ωφέλειά τους στη διατροφή μας.

Στο θερμοκήπιο, με την καθοδήγηση της γεωπόνου ,έγιναν και οι ίδιοι μικροί καλλιεργητές και φύτεψαν από ένα μαρούλι το οποίο και πήραν μαζί τους αναλαμβάνοντας τη φροντίδα του.

Στο κέντρο του κήπου ξεχώριζε ένας γυάλινος πύργος, φτιαγμένος από 12.500 μπουκάλια .Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από αυτή την κατασκευή και ταυτόχρονα διαπίστωσαν τη σημασία και χρησιμότητα της ανακύκλωσης.

Μέσα σε μια έκταση 30 στρεμμάτων του Βοτανικού Κήπου ζουν ελεύθερα 60 αρσενικά και θηλυκά ελάφια. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από τα όμορφα αυτά ζώα ιδιαίτερα όταν κατάφεραν ένα ένα να τα ταΐσουν. Ήταν μια εμπειρία που θα τους μείνει πραγματικά αξέχαστη!

Φεύγοντας από τον Βοτανικό Κήπο, οι μαθητές εκτός από το φυτό τους ,πήραν μαζί τους τις καλύτερες εικόνες της φύσης και την ευχή να μπορέσουν να επισκεφτούν ξανά τον κήπο με νέες βιωματικές δράσεις!

Εορτασμός της 17ης Νοεμβρίου

Σήμερα, 17 Νοεμβρίου 2022, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας τίμησαν την επέτειο του Πολυτεχνείου. Στην αίθουσα εκδηλώσεων, η χορωδία του σχολείου αποτελούμενη από μαθητές και μαθήτριες της Ε’ τάξης, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού της Μουσικής του σχολείου μας κ. Κόγκου, διάβασαν κείμενα και τραγούδησαν τραγούδια αφιερωμένα στον αγώνα και τη θυσία των φοιτητών για τη δημοκρατία και την ελευθερία της έκφρασης. Κατόπιν, πραγματοποιήθηκαν ξεχωριστές δράσεις ανά τμήμα.

Δημοτικό θέατρο Απόλλων – Μότσαρτ 🎶

Με μεγάλη μας χαρά, την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου παρακολουθήσαμε την παράσταση μπαλέτου ΄Μότσαρτ΄, στο Δημοτικό θέατρο Απόλλων.
Με την ευκαιρία του εορτασμού των 150 χρόνων από την πρώτη παράσταση του θεάτρου Απόλλων θαυμάσαμε από κοντά αυτό το αρχιτεκτονικό κόσμημα της Πάτρας.

Στην παράσταση μέσα από την τέχνη του μπαλέτου φωτίστηκαν στιγμές από τη ζωή του Μότσαρτ και εντυπωσιαστήκαμε με τη μαγική μουσική του μεγάλου μουσουργού.
Τα παιδιά ενθουσιασμένα στο τέλος , φωτογραφήθηκαν με τους χορευτές και τις χορεύτριες στη σκηνή !

Οι αξίες και τα δικαιώματα του παιδιού – Δ1

Το τμήμα Πολιτιστικών θεμάτων σε συνεργασία με το τμήμα πρόληψης και ενημέρωσης για την εμπορία ανθρώπων(Α21) μας έδωσε την ευκαιρία να έχουμε στην τάξη μας την κυρία Μαγδαληνή Ζαφειρίου, εκπαιδευτικό, που είναι υπεύθυνη των προγραμμάτων για την Α21 Ελλάδας.
Οι μαθητές του Δ1, στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα , συμμετείχαν σε εργασίες, συζητήσεις και προβληματισμούς σχετικά με τα δικαιώματα των παιδιών σε όλο τον κόσμο.

Επίσης το Δ1 συμμετέχει στο δίκτυο Εγώ κι εσύ μαζί – εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα μαζί με άλλα τμήματα του σχολείου.

Η ιστορία της Χέλεν θα μας μείνει αξέχαστη!

Δράση για την “Ασφαλή χρήση του Διαδικτύου”

Την Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές των δύο τμημάτων της Ε’ τάξης, στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα την “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο” συμμετείχαν σε μία τετράωρη επιμορφωτική δράση που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας με τη συνδρομή του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας Περιφερειακής Ενότητας Αχαΐας “ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ”. Συγκεκριμένα, επισκέφτηκαν το σχολείο μας η Κοινωνική Λειτουργός κ. Νίκη Θεοδωροπούλου και η Ψυχολόγος κ. Μαρίλινα Φαλτσέτα και μέσα από παρουσιάσεις, συζητήσεις, ομαδικά παιχνίδια και δραστηριότητες ενημέρωσαν και ευαισθητοποίησαν τους μαθητές σχετικά με τους κινδύνους που προκύπτουν από τη χρήση του διαδικτύου και τους τρόπους αντιμετώπισής τους.