Γιορτή λήξης σχολικού έτους 2021-2022

Πρόσκληση της γιορτής

Μετά από 2 ολόκληρα χρόνια, γιορτάσαμε την λήξη του σχολικού έτους όπως παλιά!

Όλοι οι μαθητές παρουσίασαν ανά τάξη, ένα δρώμενο μουσικό ή μουσικοθεατρικό!

Το προαύλιο του σχολείου γέμισε με γονείς, συγγενείς και φίλους! Γέμισε ζωή, χρώματα, ήχους, μουσικές, γέλια, χαρές!

Ήταν για όλους μας μια ανάσα ανανέωσης, μια ανάσα δροσιάς!

Στο τέλος έγινε ο αποχαιρετισμός των μαθητών της Στ΄ Δημοτικού και η παράδοση της “σκυτάλης” στα πρωτάκια!

Η γιορτή ήταν αφιερωμένη στην Ντόρα μας, που έφυγε από κοντά μας πριν 2 χρόνια. Την αποχαιρετήσαμε όπως της άξιζε! Με ένα τραγούδι που αγαπούσε πολύ!

Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!

Επιμορφωτικές δράσεις

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2021-2022 πραγματοποιήθηκαν οι παρακάτω επιμορφωτικές δράσεις στο σχολείο μας:

1.”Θυμός και παιδί εν μέσω πανδημίας” στις 16-2-2022 από τη σχολική ψυχολόγο

2. “Επιθετικότητα στην παιδική ηλικία “στις 16-3-2022 από τη σχολική ψυχολόγο

3. “Διαχείριση προκλητικών συμπεριφορών στο σχολικό περιβάλλον” στις 26-5-2022 από τη σχολική ψυχολόγο

4. “Διαχείριση σεισμικού κινδύνου στις σχολικές μονάδες και πυρασφάλεια” στις 30-5-2022 από εκπαιδευτικούς του σχολείου

5. “Ψηφιακός εγγραμματισμός ” στις 20-6-2022 από εκπαιδευτικό του σχολείου

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς έχει προγραμματιστεί και πρόκειται να υλοποιηθεί μια σειρά δράσεων η οποία θα καλύπτει ακόμα περισσότερους τομείς της καθημερινής σχολικής πραγματικότητας.

Όμορφο προαύλιο!

Με πολλή όρεξη για δουλειά οι μαθητές της Γ1 και Δ1 έβαψαν τα επιδαπέδια παιχνίδια στο προαύλιο και ομόρφυναν το σχολείο μας!
Ευκαιρία για παιχνίδια από τα παιδιά των μικρών τάξεων στο προαύλιο. Κουτσό, σαλίγκαρος και ομαδικά επιδαπέδια θα δώσουν στα παιδιά όλου του σχολείου τη χαρά του δημιουργικού παιχνιδιού!

Δουλειά!
Μπράβο σας!
Έτοιμο!
Μπράβο σας, παιδιά!

Το παιχνίδι της ανακύκλωσης

Επιτέλους, καταφέραμε να παίξουμε το παιχνίδι της ανακύκλωσης! !
Όλα τα παιδιά του Γ1 φόρεσαν καπέλα , γάντια και καθάρισαν το σχολείο μας ξεχωρίζοντας τα σκουπίδια σε ανακυκλώσιμα (μπλε σάκος) και μη ανακυκλώσιμα ( κόκκινος σάκος).
Βγήκαμε και στο πεζοδρόμιο και μαζέψαμε ΟΛΑ τα σκουπίδια . Ακόμη παίξαμε στην τάξη το παιχνίδι των ανακυκλώσιμων υλικών.
Ποιος κέρδισε? Μα φυσικά και οι δύο ομάδες μαζί με την ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ!
Για ένα καθαρό περιβάλλον, για ένα καλύτερο μέλλον!
Μπράβο, παιδιά!

Στο πεζοδρόμιο του σχολείου
Το παιχνίδι στην τάξη
ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ Γ1 ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ!

Ημέρα STEM στην τάξη μας

Για μια ολόκληρη μέρα, στα πλαίσια της τέταρτης ενότητας των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων ” Δημιουργώ και Καινοτομώ”, οι μαθητές της Ε’ τάξης έγιναν μικροί επιστήμονες. Έκαναν επίδειξη πειραμάτων στους συμμαθητές τους, παρουσίασαν τα ρομπότ τους και ενημερώθηκαν για την εκπαιδευτική ρομποτική.