Τα πετρώματα στη ζωή μας

Το περιβαλλοντικό πρόγραμμα “Τα πετρώματα στη ζωή μας” ολοκληρώθηκε στις αρχές Μαΐου και τα παιδιά του Ε1 αποφάσισαν να δώσουν στο πρόγραμμα μια καλλιτεχνική πινελιά. Έτσι κατασκεύασαν κάδρα με πέτρες. Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό!

“Γέφυρες χτίζουμε”

Οι μαθητές του Γ2 τμήματος στα πλαίσια του προγράμματος αγωγής υγείας «κι αν ήσουν εσύ», την Πέμπτη 19 Μαΐου πήραν μέρος στο φεστιβάλ με τίτλο «γέφυρες χτίζουμε». Οι μαθητές παρουσίασαν θεατρικό δρώμενο με θέμα τον πόλεμο και πως επηρεάζει τις ζωές των μικρών παιδιών που εξαναγκάζονται σε προσφυγιά.
Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από το πανελλήνιο Δίκτυο για το θέατρο στην εκπαίδευση, σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του Ο.Η.Ε. για τους πρόσφυγες και είχε στόχο την ευαισθητοποίηση της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες και τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος.
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ανθή Λιόντου, Μαρίνα Κυπριανίδου, Έφη Κόγκου.

Γιορτή της μητέρας

Μάνα!… Δε βρίσκεται

λέξη καμία

να’ χει στον ήχο της

τόση αρμονία…

(Μάνα, Γ. Μαρκοράς)

8 Μαΐου 2022 γιορτάζουμε τη μητέρα!

Τα πρωτάκια μας δε θα μπορούσαν παρά να ετοιμάσουν κάτι γι΄ αυτή την τόσο σημαντική γιορτή!

Με ψαλίδια, κόλλα, μαρκαδόρους, λουλούδια, φαντασία και πολλή αγάπη έφτιαξαν ένα μικρό καδράκι για να δωρίσουν στις μανούλες τους την ξεχωριστή αυτή ημέρα!

Χρόνια πολλά!!!