Το Μουσείο πάει σχολείο

Η Στ΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο την έκθεση του Πολεμικού Μουσείου “Το Μουσείο πάει σχολείο”.

Εκεί είδαμε αυθεντικά όπλα των πολεμιστών του 1821. Μας μίλησαν για τα είδη, τις διαφορές, τη χρήση τους, τη συντήρησή τους. Επισημάνθηκε η συμβολή των γυναικών και ο ρόλος τους στις μάχες. Είδαμε πόσο περίτεχνα στολισμένα ήταν . Είδαμε τα σημάδια από τις πολεμικές εχθροπραξίες. Είδαμε αυθεντικές επιστολές του Κολοκοτρώνη και του Μπότσαρη. Έγγραφο με την υπογραφή του Ι. Καποδίστρια …..και θαυμάσαμε..και αναλογιστήκαμε πόσο διαφορετική θα ήταν η ζωή μας, αν δεν γινόταν ο ξεσηκωμός του 1821!

200 χρόνια μετά ο ηρωισμός τους συνεχίζει και θα συνεχίζει να προκαλεί δέος!

Δόξα και τιμή στους ήρωες του 1821!

Ένα διαφορετικό παιχνίδι

Ρομποτάκια, φορτηγά, τρενάκια, ζωάκια και άλλα παιχνίδια φτιαγμένα όλα από άδειες συσκευασίες τροφίμων, απορρυπαντικών και άλλων άχρηστων υλικών πλημμύρισαν το σχολείο μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄τάξης με αφορμή το μάθημα “Το παιχνίδι” από το βιβλίο της Μελέτης Περιβάλλοντος κατασκεύασαν ένα δικό τους παιχνίδι. Επιστράτευσαν την φαντασία τους και είδαν τι μπορεί να κρύβεται πίσω από ένα “σκουπίδι”. Έτσι το μεταμόρφωσαν σε παιχνίδι που μπορεί να προσφέρει διασκέδαση και χαρά. Μπράβο στα παιδιά και στους γονείς που βοήθησαν !!!

Ευ ζην – Το σώμα μου γνωρίζω ,το σώμα μου αγαπώ !

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ – ΕΥ ΖΗΝ

Τα παιδιά του Γ1 στην πρώτη ενότητα των εργαστηρίων δεξιοτήτων Ευ ζην μαθαίνουν το σώμα τους. Μέσα από βίντεο , παιχνίδια, καλλιτεχνικές δημιουργίες, βιωματικές δράσεις και θεατρικό παιχνίδι μαθαίνουν να προσέχουν, να σέβονται και να αγαπούν το σώμα τους.

Χαμόγελο του Παιδιού

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι ο Εθελοντικός Οργανισμός για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού», όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, εν όψει των Χριστουγέννων, επιθυμεί να συγκεντρώσει τρόφιμα και χρηστικά είδη προσπαθώντας να καλύψει τις ανάγκες τόσο των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια του Συλλόγου, όσο και των παιδιών και οικογενειών που λαμβάνουν υποστηρικτικές υπηρεσίες μέσω των Κέντρων Στήριξης Παιδιού & Οικογένειας, λόγω των σοβαρών προβλημάτων διαβίωσης που αντιμετωπίζουν

Σας παραθέτουμε ενδεικτική λίστα προϊόντων:

Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, ζυμαρικά, κακάο, λάδι, ρύζι, σάλτσα ντομάτας, μπισκότα, αλάτι, ξύδι, όσπρια, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, πουρέ, δημητριακά, φρυγανιές, χυμοί, κρέμες αραβοσίτου, βρεφικές κρέμες και βρεφικά γάλατα Νο 1 & 2, αλεύρι, ζάχαρη, συσκευασμένους κουραμπιέδες και μελομακάρονα.

– Είδη βρεφικής και προσωπικής φροντίδας: πάνες, μωρομάντιλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες.

– Είδη υγιεινής: καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, απορρυπαντικό πλυντηρίου, μαλακτικό ρούχων, χλωρίνη

– Είδη οικιακής χρήσης: χαρτοπετσέτες, χαρτί κουζίνας, χαρτί υγείας, λαδόκολλα, διάφανη μεμβράνη, σακούλες απορριμμάτων, γάντια μιας χρήσης.

Η συγκέντρωση των τροφίμων και των ειδών πρώτης ανάγκης μπορεί να πραγματοποιηθεί έως τις 5/12/21. Οι μαθητές μπορούν να φέρνουν τις σακούλες με τα είδη αυτά στο σχολείο και να τα αφήνουν στο αμφιθέατρο ή να τα δίνουν στις δασκάλες τους. Το σχολείο όπως και πέρσι που συμμετείχε στην ίδια δράση θα καλέσει το φορτηγό του Χαμόγελου του Παιδιού για να συλλέξει τα τρόφιμα στις 10/12/21

17 Νοέμβρη 1973

Η επέτειος της εξέγερσης του Πολυτεχνείου αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα ιστορικά γεγονότατης σύγχρονης Ελλάδας. Η Στ΄ τάξη του σχολείου μας προσέγγισε το θέμα μέσα από τους πίνακες του Έλληνα ζωγράφου και γλύπτη Γιάννη Γαΐτη και τα γνωστά “Ανθρωπάκια” του.

Μέσα από εκπαιδευτικές δραστηριότητες, ζωγραφιές και ομαδικές κατασκευές ζωντάνεψαν αξίες για τις οποίες αγωνίστηκαν οι εξεγερμένοι του Πολυτεχνείου. Όπως: η χαρά, η ελευθερία, η συντροφικότητα, η φιλία και η δημοκρατία.

Ήταν μια όμορφη δράση που τους γέμισε χαρά και ενθουσιασμό!

Ευ ζην, Δες το αλλιώς, μόνο θετικά

Στοχεύοντας στις Δεξιότητες του 21ου αιώνα (δημιουργικότητα, κριτική σκέψη, επικοινωνία, συνεργασία )οι μαθητές του Ε1 στην πρώτη ενότητα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων προσπάθησαν μέσα από βιωματικές δράσεις, μέσα από την τέχνη ,σε κύκλους συζήτησης να εκφράσουν τα συναισθήματά τους και να κατανοήσουν τα συναισθήματα των άλλων. Έτσι ένιωσαν μια ομάδα, και ενωμένοι κοιτάζουν μόνο τη θετική πλευρά της ζωής .

Το έπος του 40 μέσα από τις γελοιογραφίες της εποχής

Η πέμπτη τάξη του σχολείου μας την παραμονή της εθνικής γιορτής της 28ηςΟκτωβρίου πραγματοποίησε ένα σχέδιο δράσης με θέμα τις γελοιογραφίες της περιόδου του Σαράντα. Αφού οι μαθητές συγκέντρωσαν γελοιογραφίες της εποχής αυτής, έμαθαν για τους δημιουργούς και τους εμπνευστές τους, παρατήρησαν τα χαρακτηριστικά τους και μετά φαντάστηκαν ότι και οι ίδιοι ήταν γελοιογράφοι που ζούσαν τα γεγονότα του Σαράντα και δημιούργησαν τη δική τους γελοιογραφία. Ήταν μια ξεχωριστή δράση που τους άρεσε πολύ!