Λαογραφική έκθεση!

Οι μικροί λαογράφοι της Β’ τάξης μας διηγούνται …

Η Β΄ τάξη του σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας και της ενότητας « Μες στο μουσείο » δημιούργησαν εικονικά  τη διαδικτυακή λαογραφική τους έκθεση.

Έβγαλαν φωτογραφίες με τη βοήθεια των γονιών τους  από παλαιά αντικείμενα που είχαν στο σπίτι τους ή στο μπαούλο της γιαγιάς και του παππού  και τα έστειλαν στις δασκάλες τους. Ήταν πάρα πολλά και μας ταξίδεψαν σε άλλες εποχές.

Στη συνέχεια τα ίδια τα παιδιά παρουσίασαν στην τάξη αυτά τα παλαιά αντικείμενα μιλώντας για το τι ήταν , πότε και πώς χρησιμοποιούνταν και από πού τα βρήκαν.

Έτσι τα παλιά αντικείμενα διηγήθηκαν με τις φωνές των παιδιών την ιστορία τους μέσα από τις φωτογραφίες και με αυτόν τον τρόπο τα παιδιά έφτιαξαν ένα μικρό «διαδικτυακό μουσείο λαϊκής τέχνης» και έγιναν μικροί λαογράφοι !

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς για τη συνεργασία και την πολύτιμη βοήθειά τους. Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι στον χρόνο με τους μαθητές μας!

Οι δασκάλες της Β’ τάξης

Στέλλα Παντελέου , Ιωάννα Λάππα

Λαογραφική έκθεση Β1

Λαογραφική έκθεση Β2

25η Μαρτίου 1821

200 χρόνια ελευθερίας και ανεξαρτησίας

Η επανάσταση του 1821 δε χρειάζεται μεγάλα λόγια για να αναδειχθεί.Είναι από μόνη της το σημαντικότερο γεγονός της νεότερης ιστορίας μας.Στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων για τα 200 χρόνια από την επανάσταση,οι μαθητές της ΣΤ τάξης,ένωσαν τις γνώσεις τους για να μας δώσουν μια απλή θύμηση των γεγονότων,ώστε να σταθούμε ευλαβικά με τη σκέψη μας μπροστά στο μεγαλείο των ηρωικών νεκρών,που με τη θυσία τους ξανάφεραν τη λευτεριά στη χώρα που τη γέννησε.                                                                                                                                                                                              Συγχαρητήρια,παιδιά!

Ο ήρωας που θαυμάζω Στ1

Ο ήρωας που θαυμάζω Στ2

Αφιέρωμα στον Λόρδο Βύρωνα

Lord Byron

25η Μαρτίου – Ελεύθεροι Πολιορκημένοι

Πρόκριση σε διεθνή διαγωνισμό ποιημάτων χαϊκού

Οι μαθητές της Στ΄τάξης του σχολείου μας , με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Γαλλικών κ. Ν. Παρασκευιώτου πήραν μέρος στον διαγωνισμό ποιημάτων χαϊκού που διοργάνωσε η Διεθνής Ομοσπονδία Εκπαιδευτικών Γαλλικής Γλώσσας – APF.

Δύο χαϊκού ξεχώρισαν στο εθνικό επίπεδο και προκρίθηκαν για τον διεθνή διαγωνισμό.

Συγχαρητήρια σε μαθητές και εκπαιδευτικό για τη συμμετοχή και τη διάκρισή τους.

Τoutes nos félicitations!!

Καλή επιτυχία και στη συνέχεια!

Τα ποιήματα

Αποτελέσματα-διαγωνισμού