Επαναλειτουργία σχολείων

49ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας

Αγαπητοί γονείς,

η επαναλειτουργία των σχολείων της Α/θμιας Εκπαίδευσης θα ξεκινήσει τη Δευτέρα 1η Ιουνίου 2020. Η λειτουργία του σχολείου θα βασιστεί στους νέους κανόνες που δόθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας και τον ΕΟΔΥ.

Προσέλευση : Οι μαθητές προσέρχονται στο σχολείο 8:00΄ – 8:15΄ Οι μαθητές των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων θα μπαίνουν στο προαύλιο από την ανατολική είσοδο (οδός Μ. Κοτοπούλη) . Οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων από την νότια είσοδο (οδός Π. Αυστραλίας). Κατά την είσοδο των μαθητών χρειάζεται προσοχή ώστε να τηρούνται οι αποστάσεις -1,5 μ-. Δε θα παραμένουν καθόλου στο προαύλιο αλλά θα ανεβαίνουν άμεσα στις αίθουσές τους. Πριν μπουν στην αίθουσα θα απολυμαίνουν τα χέρια τους με αντισηπτικό και θα κάθονται στο θρανίο, σε συγκεκριμένη θέση. Μαθήματα: Οι μαθητές κάθε τμήματος θα χωριστούν σε υποτμήματα. Κάθε υποτμήμα θα έρχεται σχολείο συγκεκριμένες ημέρες (σύμφωνα με το πρόγραμμα που επισυνάπτεται). Έτσι το υποτμήμα Α θα έρθει την εβδομάδα από 1-5 Ιουνίου Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή. Το υποτμήμα Β Τρίτη και Πέμπτη. Την επόμενη εβδομάδα θα αλλάξουν και, με εναλλαγή ανά εβδομάδα, θα ολοκληρωθεί το σχολικό έτος στις 26 Ιουνίου Οι μαθητές έχουν μαζί τους όλα τα απαιτούμενα για τα μαθήματα (μολύβια, γόμες, μαρκαδόρο πίνακα…). Απαγορεύεται η ανταλλαγή υλικών, ο διαμοιρασμός φωτοτυπιών, η μπάλα. Στις αίθουσες θα υπάρχει απολυμαντικό που θα χρησιμοποιείται πριν και μετά την τουαλέτα, πριν και μετά τα διαλείμματα, (καλό θα είναι να έχουν και στην τσάντα τους μαντιλάκια αντισηπτικά, χαρτομάντιλα).

Αίθουσες: Οι αίθουσες είναι ειδικά διαμορφωμένες σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου.

Διαλείμματα: Τα διαλείμματα θα γίνονται σε χωριστούς χώρους για κάθε τάξη, θα τηρούνται αυστηρά οι αποστάσεις. Απαγορεύονται οι μπάλες . Κάθε παιδί θα έχει μαζί του φαγητό και νερό (δε θα λειτουργεί το κυλικείο και απαγορεύεται να πίνουν νερό από τις βρύσες). Απαραίτητο να έχουν μαζί τους καπέλο

Αποχώρηση: Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνεται κατά τάξεις και αυστηρά από τις εισόδους που εισήλθαν. Οι γονείς θα περιμένουν τα παιδιά τηρώντας τις αποστάσεις. Οι μαθητές θα βγαίνουν τμηματικά, ξεκινώντας από τις 13:15 με προτεραιότητα μαθητές που αποχωρούν με λεωφορείο.

Ολοήμερο σχολείο-Πρωινή ζώνη: Δε θα λειτουργήσουν

Σε περίπτωση που κάποιο παιδί το πρωί ή την προηγούμενη μέρα, πριν έρθει σχολείο, αισθανθεί αδιαθεσία, να παραμένει σπίτι . Αν κατά τη διάρκεια του σχολείου αισθανθεί αδιαθεσία, θα αντιμετωπίζεται σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου, θα ειδοποιείται άμεσα ο γονέας να το παραλάβει και θα ακολουθείται αυστηρά το πρωτόκολλο . Η είσοδος στο σχολείο απαγορεύεται για όλους . Αν κάποιος γονέας χρειάζεται κάτι, θα επικοινωνεί τηλεφωνικά με το σχολείο ή με mail. Οποιαδήποτε ενημέρωση από το σχολείο θα γίνεται μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου. Σας επισυνάπτουμε τον χωρισμό των τμημάτων καθώς και έγγραφο του Υπουργείου για την επαναλειτουργία των σχολείων και τις οδηγίες του ΕΟΔΥ. Όπως καταλαβαίνουμε όλοι, όλα άλλαξαν. Ξεκινάμε την επαναλειτουργία του σχολείου σε πρωτόγνωρες συνθήκες. Συζητήστε με τα παιδιά τους τρόπους προστασίας.

Πρέπει όλοι να προσέχουμε και να φροντίζουμε να είμαστε ασφαλείς.

Καλή μας αρχή!

Οδηγίες ΕΟΔΥ