Ευέλικτα καπάκια…και φέτος

Το σχολείο μας και τη φετινή χρονιά, συνεχίζοντας τη δράση ” Ευέλικτα καπάκια” έχει αρχίσει και συγκεντρώνει πλαστικά πώματα. Στα πλαίσια της δράσης αυτής οι μαθητές και εκπαιδευτικοί  ενημέρωσαν ξανά τους μαθητές για τον τρόπο που γίνεται η συγκέντρωση των πωμάτων αλλά και το σκοπό της δράσης, φτιάχνοντας αφίσες και διαμορφώνοντας τον χώρο της συγκέντρωσης των πωμάτων. Τα πλαστικά πώματα συγκεντρώνονται σε ειδικούς κάδους που βρίσκονται στον πρώτο και τον δεύτερο όροφο του σχολείου. Στο τέλος της σχολικής χρονιάς σε συνεργασία με το τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και εθελοντικές οργανώσεις τα καπάκια θα συγκεντρωθούν από όλα τα σχολεία και θα ξεκινήσουν το ταξίδι τους για να μεταμορφωθούν σε χρήσιμο και απαραίτητο εξοπλισμό για τα Ειδικά Σχολεία της Αχαΐας.

Erasmus+ KA1

Ενεργή Τέχνη : Κατανοώντας και απολαμβάνοντας την τέχνη μέσα και έξω από την τάξη στο 49ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας

Το 49ο Δημοτικό σχολείο Πάτρας ξεκίνησε την υλοποίηση του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+, ΚΑ1 που αφορά στη Μαθησιακή Κινητικότητα Προσωπικού Σχολικής Εκπαίδευσης με σκοπούς επιμόρφωσης, με τίτλο <<Ισότητα-Διαπολιτισμικότητα-Καινοτομία: Τα “κλειδιά” για να γίνουν οι καθρέφτες παράθυρα>>.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί του σχολείου Κηλίφη Μαρία και Τσαφαλοπούλου Θεοδώρα μετακινήθηκαν το διάστημα από 16 Ιουνίου 2019 έως 23 Ιουνίου 2019 στην πόλη Φλωρεντία της Ιταλίας, όπου παρακολούθησαν το Erasmus+ Teacher Training Course με θέμα : << Active Art: Understanding and Enjoying Art in the Classroom and Beyond >>.

Υπεύθυνος φορέας για τη διοργάνωση, το συντονισμό και την υλοποίηση του σεμιναρίου ήταν το EUROPASS Teacher Academy της Φλωρεντίας.

Κατά την άφιξη  των εκπαιδευτικών πραγματοποιήθηκε καλωσόρισμα και γνωριμία με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του προγράμματος Marta Mandolini καθώς και τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς από άλλες χώρες (Πολωνία, Ολλανδία, Ιρλανδία, Γερμανία, Αμερική). Ακολούθησαν παρουσιάσεις του κάθε εκπαιδευτικού της δουλειάς και του σχολείου του.

Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου πραγματοποιήθηκε ενημέρωση σχετικά με το εκπαιδευτικό σύστημα της Ιταλίας και Ισπανίας, παρουσίαση των  βασικών αρχών της τέχνης, της ψυχολογίας καθώς και της αλληλεπίδρασής τους στον άνθρωπο (μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφοράς στο καλλιτεχνικό και αισθητικό πλαίσιο). Επίσης αναλύθηκε το καλλιτεχνικό φαινόμενο, (το αποτέλεσμα της αλληλεπίδρασης μεταξύ του καλλιτέχνη, του έργου τέχνης και του θεατή), καθώς και της σκοπιμότητας της τέχνης στη ζωή μας. Επιπλέον συζητήθηκαν και μελετήθηκαν οι θετικές επιδράσεις των δραστηριοτήτων δημιουργίας τέχνης στον άνθρωπο, το φαινόμενο της ρέουσας δημιουργικότητας ως μια ολιστική εμπειρία που αισθάνονται οι άνθρωποι όταν ενεργούν με πλήρη συμμετοχή, προσοχή και απόλαυση της διαδικασίας της δραστηριότητας, καθώς και η διδασκαλία κριτικής σκέψης στην εκπαίδευση ως μέσο ευαισθητοποίησης, εξωτερίκευσης συναισθημάτων και επικοινωνίας. Στη συνέχεια παρουσιάστηκε η αρχέτυπη και θεμελιώδης σχέση του ανθρώπου με τη φύση και της ενεργοποίησης των αισθήσεων μέσα από τη  μουσική και τη ζωγραφική. Ακολούθησε αντιπαραβολή των fractals και της έννοιας του μοτίβο γενικά, με τις ανθρώπινες εμμονές (μοτίβο  συμπεριφοράς) και υπογραμμίστηκε η επίδραση της τέχνης πάνω στην εκπαίδευση δεξιοτήτων ζωής του ανθρώπου καθώς και στα παιδιά με ειδικές ικανότητες (ΔΕΠΥ και Art Therapy, Αυτισμός και Art Therapy, Κατάθλιψη και Art Therapy).

Με αφορμή τις αρχές της σχεδιαστικής σκέψης (Design thinking), την ενσυναίσθηση, τη ρέουσα δημιουργικότητα, την τέχνη ως μέσο επικοινωνίας και το έργο διαφόρων καλλιτεχνών, διενεργήθηκαν βιωματικά εργαστήρια και πρακτικές ασκήσεις.

Τέλος πραγματοποιήθηκε αποτίμηση του σεμιναρίου. Οι εκπαιδευτικοί είχαμε τη δυνατότητα να γνωρίσουμε και να εξετάσουμε προοπτικές που μπορούν να δώσουν άλλη διάσταση στη δική μας παιδαγωγική οπτική και διδασκαλία.

Συζητήσαμε τα αποτελέσματα  του σεμιναρίου και σχεδιάζουμε τις επόμενες δραστηριότητες οι οποίες είναι βασισμένες στη γνωριμία των μαθητών με την ενεργή τέχνη μέσα και έξω από την τάξη. Συνεχίζουμε να προωθούμε την ενεργή τέχνη και να εμπλέκουμε όλους τους μαθητές μας στις δραστηριότητες ανεξαρτήτως φύλου, μαθησιακών δυσκολιών ή ιδιαίτερων ικανοτήτων.

Ημέρα Υγιεινής Διατροφής

Στο πλαίσιο  της Ημέρας Υγιεινής Διατροφής οργανώθηκε στο σχολείο μας υγιεινό κολατσιό. Τα τραπέζια γέμισαν με φρέσκο ψωμί, λαχταριστές φρουτοσαλάτες, φρεσκοστιμμένους χυμούς, ταχίνι και φρούτα….Τα χαμόγελα στα πρόσωπα των μαθητών περίσσευαν και ομόρφαιναν το πραύλιο του σχολείου μας.

Μικροί και μεγάλοι φάγαμε, χορτάσαμε με υγιεινά προϊόντα χαρίζοντας στον οργανισμό μας την ενέργεια που τόσο έχει ανάγκη!

Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και τις υπεύθυνες του κυλικείου για την πολύτιμή βοήθειά τους!

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Πέμπτη 7  Οκτωβρίου 2019 στο πλαίσιο της Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού επισκεφθήκαμε τις αθλητικές εγκαταστάσεις του “Προμηθέα”.Τα παιδιά απόλαυσαν αθλοπαιδιές και καθαρό αέρα στα γήπεδα του μπάσκετ και του ποδοσφαίρου, μέσα σε έναν υπέροχο χώρο γεμάτο πράσινο, ελιές και πλατάνια.

Στον ίδιο χώρο λειτουργεί και  φυσικά επισκεφθήκαμε το “Μουσείο Παιδείας” όπου και όλοι οι μαθητές ταξίδεψαν στον χρόνο και  έγιναν για λίγο μαθητές μιας άλλης εποχής!

“Η τσάντα στο σχολείο”

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την με την με αρ. πρωτ. Φ.7/16592/Δ1/ 04–02–2019 εγκύκλιο Υ.Π.Ε.Θ. συνεχίζεται η εκπαιδευτική δράση «Η τσάντα στο σχολείο» με την οποία καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου για τουλάχιστο δύο Σαββατοκύριακα το μήνα στο σχολείο.  Τα μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων μετά από συνεδρίαση αποφάσισαν  να  ορίσουν τα Σαββατοκύριακα που θα υλοποιηθεί η δράση όπως αναφέρονται πιο κάτω κατά μήνα:

• Οκτώβριος: Παρασκευή, 11/10/2019 & Παρασκευή, 25/10/2019
  • Νοέμβριος: Πέμπτη, 14/11/2019 & Παρασκευή, 29/11/2019