Erasmus+ F.I.N.D – Τελική παρουσίαση

Ένα ταξίδι 3 χρόνων έφτασε στο τέλος του.

Ολοκληρώθηκε  το ευρωπαϊκό μας ταξίδι με τα φτερά του Erasmus+.Όλα αυτά τα χρόνια μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς γνωρίσαμε κουλτούρες, εκπαιδευτικά συστήματα άλλων ευρωπαϊκών χωρών, νέους τρόπους διδασκαλίας μέσω εκπαιδευτικών λογισμικών που στηρίζονται στη διδασκαλία STEM. Συνεργαστήκαμε, πειραματιστήκαμε, φτιάξαμε βίντεο, ταινίες, ρομποτικά σενάρια. Συμμετείχαμε και διακριθήκαμε σε διαγωνισμούς εκπαιδευτικής ρομποτικής, Ολυμπιάδες ρομποτικής, διαγωνισμούς ντοκιμαντέρ…. Κάναμε φιλίες , διασκεδάσαμε, γνωρίσαμε την ιστορία και τον πολιτισμό της Νορβηγίας, της Ιταλίας, του Ηνωμένου Βασιλείου, της Πολωνίας, της Μάλτας. Δείξαμε κι εμείς τον πολιτισμό και την ιστορία μας .

Στις 12 Ιουνίου 2019 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας παρουσιάστηκε όλη η πορεία του προγράμματος, σε γονείς και μαθητές. Επίσης οι μαθητές που συμμετείχαν στην τελευταία συνάντηση εργασίας που πραγματοποιήθηκε στο Gozo της Μάλτας παρουσίασαν τις δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν εκεί καθώς και τις εντυπώσεις τους.

Σίγουρα ήταν μια αξέχαστη εμπειρία για όλους μας!

Παρουσίαση προγραμμάτων “Νοιάζομαι και Δρω” και “Εγκέφαλος, ο μαέστρος της ζωής”

Συνεχίστηκαν και φέτος οι συμμετοχές των τάξεων του σχολείου μας σε καινοτόμα προγράμματα.

Στις 12 Ιουνίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας,  γονείς και μαθητές ενημερώθηκαν αναλυτικά για τις δράσεις του προγράμματος:  “Νοιάζομαι και Δρω”   καθώς και για τις δραστηριότητες και τις κατασκευές που υλοποίησαν οι μαθητές στο πλαίσιο του δικτύου:  “Εγκέφαλος. ο μαέστρος της ζωής”

Οδός Ονείρων – Μάνος Χατζηδάκις

Ένα ακόμα σχολικό έτος έφτασε στο τέλος του.

Η εκδήλωση της τελετής λήξης έγινε στις 13 Ιουνίου στις 8:30΄μ.μ

“Οδός Ονείρων” Μάνος Χατζηδάκις

Ένα αφιέρωμα στη μνήμη του μεγάλου Έλληνα συνθέτη.

Παρουσιάστηκαν μουσικοκινητικά δρώμενα, ακούστηκαν τραγούδια, έγιναν δραματοποιήσεις ποιημάτων του.

Ήταν μια υπέροχη βραδιά!

“Η περιπέτεια του Λεύκιου και του Καλλία”

Την Τετάρτη, 29-5-2019, η Γ΄τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε το κάστρο της Πάτρας και το Ρωμαϊκό Ωδείο, όπου συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα : “Η περιπέτεια του Λεύκιου και του Καλλία “.Οι μαθητές μέσα από το παραμύθι που τους διηγήθηκαν οι αρχαιολόγοι, που ήταν υπεύθυνες για την υλοποίηση του προγράμματος ,γνώρισαν το Ωδείο, τον Ρωμαϊκό πολιτισμό και έγιναν για λίγο ηθοποιοί και χορευτές επάνω στη σκηνή.

Ευχαριστούμε θερμά τις υπεύθυνες του προγράμματος: κα Κασκαντίρη και κα Μανιάκη.