Καρναβαλώνω και …ανακυκλώνω

Τελευταία Παρασκευή πριν το μεγάλο καρναβάλι και οι μαθητές της ΣΤ ‘ και Ε’ τάξης συνδύασαν την καρναβαλική τους δράση με το πρόγραμμα ” Νοιάζομαι και Δρω “. Έτσι έφτιαξαν αποκριάτικες μάσκες και στολές από ανακυκλώσιμα υλικά και με σύμμαχο τον καλό καιρό παρουσίασαν δρώμενα στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου.  Καρναβαλώνουμε αλλά και ανακυκλώνουμε…τα σκουπίδια μαζεύουμε και το σχολείο μας προσέχουμε!

Εργαστήριο χημείας στο σχολείο μας

Με αφορμή το μάθημα της Φυσικής ” Οξέα, βάσεις, άλατα” οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης παρακολούθησαν πειράματα  σε ένα εργαστήριο χημείας που μεταφέρθηκε από το Πανεπιστήμιο Πατρών στο αμφιθέατρο του σχολείου μας!

Νοιάζομαι και δρω…ανακύκλωση

Στο πλαίσιο του προγράμματος ”Νοιάζομαι και δρω” οι μαθητές της  Σ Τ ‘ τάξης έκαναν μια επίσκεψη στον εθελοντικό οργανισμό “Ανακύκλωση στην Πηγή” για να μάθουν από κοντά τον σωστό τρόπο ανακύκλωσης και τους κανόνες που πρέπει να ακολουθούν. Συνομίλησαν με έναν εθελοντή της επιχείρησης και μαζί του εργάστηκαν στη διαλογή και πολτοποίηση χαρτιού, γυαλιού…Η Ανακύκλωση στην Πηγή περιμένει κάθε Τετάρτη και Σάββατο για δικά σας ανακυκλώσιμα , από χαρτιά, μπαταρίες, πλαστικά μέχρι και παλιές ηλεκτρικές συσκευές οι οποίες επισκευάζονται και χρησιμοποιούνται ξανά. Ακολούθησε ενημέρωση από καθηγητή  περιβαλλοντολογίας του Δήμου Πατρέων στο Πάρκο Εκπαιδευτικών Δράσεων για την ανακύκλωση και κομποστοποίηση.