Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο, Θεοί και Ήρωες της Μυθολογίας

Την Παρασκευή 26/1 οι μαθητές-τριες της Γ τάξης του σχολείου μας, μαζί με τις δασκάλες τους, επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης μας. Εκεί παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασισμένο στο μάθημα της Ιστορίας της τρίτης τάξης. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν σε αίθουσες του μουσείου και στα εκθέματα του ανακάλυψαν τους ήρωες της μυθολογίας και θυμήθηκαν τις ιστορίες τους, μύθους και θρύλους γύρω από αυτούς.

Ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον ,ξεχωριστό μάθημα που έκανε τα παιδιά να αγαπήσουν ακόμα περισσότερο την Ιστορία και την ελληνική μυθολογία. Ολοκληρώσαμε την εκπαιδευτική μας επίσκεψη παίζοντας ένα διαφορετικό φιδάκι. Τα παιδιά το χάρηκαν και καταλάβαν άλλη μια φορά πως το καλύτερο είναι να μαθαίνουμε παίζοντας.. ..κερδίζοντας ή χάνοντας… Ευχαριστούμε την κυρία Λίλα Κουτσουμπελίτη για την πραγματοποίηση της υπέροχης ξενάγησης!

‘Ωρα για παραμύθια…Η Σοφία Μαντουβάλου στο σχολείο μας

Με ενθουσιασμό και χαρά οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας περιμένουν την επίσκεψη της συγγραφέως κ. Σοφίας Μαντουβάλου. Η γνωστή συγγραφέας θα επισκεφθεί το σχολείο μας στις 5 και 6 Φεβρουαρίου. Θα μείνει όλη μέρα μαζί μας για να γνωρίσει τους μικρούς μας μαθητές ώστε να ταξιδέψουν μαζί της στον μαγικό κόσμο των παιδικών της βιβλίων.” Ένα γράμμα μια ιστορία”,” Το φουστάνι με τις πεταλούδες” ,”Μια φορά ήταν …η Κολοτουμπα”, “Το πρόβατο που έπλεκε” είναι μερικά μόνο από τα 70 και περισσότερα βιβλία της που επιλέξαμε, για να προετοιμαστούν οι μαθητές μας για την επίσκεψη της συγγραφέως .

Τα μαθήματα…αλλιώς

Εβδομάδα εκπαιδευτικών επισκέψεων αυτή που πέρασε για τη Γ΄ Δημοτικού αφού κατά τη διάρκειά της, η τάξη πραγματοποίησε δύο διδακτικές επισκέψεις. Την Τετάρτη οι μαθητές της με συμμαθητές από τη Δ’ τάξη, επισκέφθηκαν το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας ( ΜΕΤ) του Πανεπιστημίου Πατρών . Στα πλαίσια του δικτύου ” Συνδέσου και μείνε υγιής” παρακολούθησαν το διαδραστικό πρόγραμμα ” Εγώ και το Διαδίκτυο” με σκοπό να υιοθετήσουν ορθή συμπεριφορά σε σχέση με τη χρήση του διαδικτύου. Την Παρασκευή πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Πατρέων για να ενημερωθούν για την ασφάλεια στον δρόμο.

Ανακαλύπτοντας την Αραχνοϊστόπολη

Την Παρασκευή 12 Ιανουαρίου οι μαθητές της Β΄τάξης επισκέφτηκαν το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας (ΜΕΤ)του Πανεπιστημίου Πατρών στα πλαίσια του δικτύου Αγωγής Υγείας ” Συνδέσου και μείνε υγιής”. Συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Περιπέτειες στην Αραχνοϊστόπολη”, στη διάρκεια του οποίου γνώρισαν τη λειτουργία του διαδικτύου και τους διαφορετικούς τρόπους χρήσης του. Μέσα από ένα παραμύθι,θεατρικό παιχνίδι, χορό και τραγούδι έμαθαν τους κανόνες συμπεριφοράς στο διαδίκτυο και πώς να προστατεύονται από επιβλαβείς γι΄αυτά συμπεριφορές και ακατάλληλα περιεχόμενα. Είχαν την ευκαιρία παράλληλα με το πρόγραμμα να εξοικειωθούν με το ιδιαίτερο είδος αυτού του μουσείου.Όταν επιστρέψαμε στο σχολείο, συνεχίσαμε την ενασχόλησή μας με το διαδίκτυο καθώς οι μαθητές αποτύπωσαν όσα έμαθαν σε μια εικαστική δημιουργία.

Αποχαιρετήσαμε το 2023…τραγουδώντας!

Συνεχίζοντας την παράδοση του σχολείου μας στις εθελοντικές δράσεις την Παρασκευή 22/12 οι μαθητές-τριες της Δ΄τάξης, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, επισκέφθηκαν το “Άσυλο Ανιάτων Πατρών-Η Αγία Ευφροσύνη”, το οποίο είναι ένα φιλανθρωπικό ίδρυμα που φιλοξενούνται συνάνθρωποί μας  με προβλήματα υγείας.

Οι μαθητές-τριές τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα κάλαντα και τραγούδια, προσέφεραν γλυκίσματα, ευχήθηκαν και αντάλλαξαν ευχές για το 2024 με τους φιλοξενούμενους του ιδρύματος.
Η επίσκεψη αυτή συνδυάστηκε με εκκλησιασμό και ξενάγηση στον ιστορικό ιερό ναό του Παντοκράτορα. Ευχαριστούμε θερμά τον ιερέα του ναού για τη φιλοξενία.
Ήταν μια εκπαιδευτική επίσκεψη με ουσιαστικό χριστουγεννιάτικο κλίμα χαράς και συγκίνησης και ίσως ο καλύτερος τρόπος για να αποχαιρετήσουμε το 2023 γεμάτοι από συναισθήματα αγάπης και προσφοράς στις καρδιές μας!