Επίσκεψη Στο Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομίας

Την Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, επισκέφτηκαν το Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών. Εκεί, η υπεύθυνη του Εργαστηρίου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, κ. Βασιλική Τζελέπη με την ερευνητική της ομάδα μίλησαν στους μαθητές για τα σημαντικότερα όργανα του ανθρώπινου σώματος και τις λειτουργίες τους, οι μαθητές είδαν και άγγιξαν προπλάσματα και παρατήρησαν στα μικροσκόπια του εργαστηρίου τομή από λεπτό έντερο και από πνεύμονα, παρατηρώντας κύτταρα, κυψελίδες, ερυθρά αιμοσφαίρια κλπ. Η συγκεκριμένη επίσκεψη ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό, βιωματικό, τρόπο τις ενότητες που διδάσκονται οι μαθητές αυτή την περίοδο στο μάθημα της Φυσικής. Οι εκπαιδευτικοί της ΣΤ τάξης Αναστασίου Νάντια και Κοντοδημόπουλος Νικόλαος και οι μαθητές θέλουμε να ευχαριστήσουμε την κ. Τζελέπη και την ομάδα της για την εξαιρετική φιλοξενία και την τόσο ενδιαφέρουσα εμπειρία που μας πρόσφεραν.

17 Νοέμβρη 1973

Ξημερώματα Σαββάτου …50 Νοέμβρηδες πριν…Τα κατειλημμένα κτίρια άδειασαν. Η σιωπή κατάπιε το τραγούδι. Κι είναι αυτό το τραγούδι ζωντανό…50 χρόνια τώρα. Μνήμη παρούσα που μπολιάζει το παρόν και γίνεται μήνυμα. Μήνυμα που βαπτίζεται στο σήμερα και επικαιροποιείται. Γιορτάζουμε : Μυούμαστε στη δύναμη του ονείρου , στην προοπτική του αγώνα.

Αγωνιζόμαστε για τους δικούς μας Νοέμβρηδες!

Συγχαρητήρια στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς μας που τίμησαν με τις εργασίες , τα τραγούδια , τις δράσεις και τις δημιουργίες τους, όλους εκείνους τους φοιτητές του Πολυτεχνείου !

Δύο σχολεία…μία αγκαλιά!

Την Τετάρτη 8/11 η Δ’ τάξη πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Θέρμο. Στόχος η συνάντηση με την αντίστοιχη τάξη του Δημ.Σχολείου Θέρμου και η γνωριμία με τα μαγευτικά ιστορικά και φυσικά αξιοθέατα της περιοχής.

Τις προηγούμενες μέρες τα τεταρτάκια μας είχαν ετοιμάσει με πολλή χαρά για τους νέους τους φίλους ζωγραφιές, που αποτέλεσαν μέρος ενός μικρού βιβλίου, με θέμα το σχολείο μας. Το πολύ ωραίο δε εξώφυλλό του φιλοτέχνησε η εικαστικός μας κ. Μαρία Κηλίφη.

Με σύμμαχο τον καλό καιρό απολαύσαμε κατά τη διαδρομή, το πανέμορφο τοπίο με την πλούσια βλάστηση και το έντονο υδάτινο στοιχείο με τις φυσικές λίμνες Λυσιμαχία και Τριχωνίδα.

Πρώτος σταθμός της επίσκεψής μας το Αρχαιολογικό Μουσείο Θέρμου με τα πολύ εντυπωσιακά εκθέματα ,όπου είχαμε μία εξαιρετική ξενάγηση από τον Διευθυντή του Δημοτικού Σχολείου Θέρμου κ. Γιώργο Χριστόπουλο, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά!

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το Μνημείο Πεσόντων Αεροπόρων στον λόφο του Αγ. Κοσμά,όπου δεσπόζει ένα μουσειακό μαχητικό αεροσκάφος.Εκεί υπάρχουν και οι προτομές των ηρώων αεροπόρων.

Η οικία του Κοσμά του Αιτωλού ήταν ο επόμενος σταθμός μας ,ένας χώρος που αξίζει κάποιος να επισκεφτεί. Εδώ υπάρχουν τα θεμέλια του σπιτιού του Αγίου και έχει δημιουργηθεί προσκύνημα.

Κι επιτέλους έφτασε η στιγμή της συνάντησης που περίμεναν τα παιδιά με μεγάλη ανυπομονησία!Η Δ’ τάξη του Δ.Σ. Θέρμου μας υποδέχτηκε με ένα θερμό και συγκινητικό καλωσόρισμα!

Τα παιδιά γνωρίστηκαν μέσα σε ένα κλίμα χαράς, αντάλλαξαν απόψεις κι εμπειρίες, επικοινώνησαν μέσα από το παιχνίδι με ομαδικό πνεύμα κι έθεσαν τις βάσεις για δεσμούς φιλίας και συνεργασίας.

Όταν έφτασε η ώρα της αναχώρησης, δώσαμε την υπόσχεση η επόμενη συνάντησή μας να είναι στην Πάτρα την άνοιξη. Σας περιμένουμε!

Πρόγραμμα Κολύμβησης

Η Γ’ τάξη του σχολείου μας συμμετέχει στο πρόγραμμα κολύμβησης για μαθητές Δημοτικών Σχολείων. Τα μαθήματα πραγματοποιούνται κάθε Δευτέρα στην πισίνα του κολυμβητηρίου Α. Πεπανός. Οι μικροί μαθητές με τον απαραίτητο εξοπλισμό θα παρακολουθήσουν 10 μαθήματα με σκοπό την εκμάθηση κολύμβησης για την πρόληψη ατυχημάτων στην πισίνα και στη θάλασσα. Τα μαθήματα παραδίδονται από έμπειρους καθηγητές φυσικής αγωγής .

π