Εθνικό Πάρκο Στροφυλιάς – Κοτυχίου (Δ’ τάξη)

Πόσο όμορφες εικόνες δημιουργούνται, όταν βρίσκεσαι δίπλα στη φύση!
Στο πλαίσιο της ενότητας του εργαστηρίου δεξιοτήτων “Το δάσος” οι μαθητές της Δ’ τάξης επισκέφτηκαν το εθνικό πάρκο Στροφυλιάς – Κοτυχίου.

Ένα οικοσύστημα με υγρότοπους διεθνούς σημασίας ,ενταγμένους στο δίκτυο ” Φύση 2000” (Σύμβαση Ραμσάρ) . Περισσότερες πληροφορίες εδώ .
Τα παιδιά θαύμασαν, άγγιξαν και μύρισαν γνωστά , άγνωστα και σπάνια φυτά, έκαναν περίπατο στο υπέροχο δάσος της Στροφυλιάς δίπλα σε κοπάδια αγελάδων, γνώρισαν οικοσυστήματα της ευρύτερης περιοχής, έγιναν παρατηρητές άγριων πουλιών στη λιμνοθάλασσα Κοτύχι με τηλεσκόπιο, έμαθαν από τη δασολόγο για τα χαρακτηριστικά τους και πληροφορήθηκαν για την προστατευμένη περιοχή του υδροβιότοπου .

Εμείς γιορτάσαμε την Πρωτομαγιά νωρίτερα, αφού απολαύσαμε όλοι μαζί όμορφες στιγμές και βόλτες στο δάσος με σεβασμό και αγάπη για τη φύση!

Επίσκεψη στο Μουσείο Λαϊκής Τέχνης Πάτρας

Την Τέταρτη 26 Απριλίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Λαϊκής Τέχνης της Πάτρας. Αφορμή στάθηκε η θεματική του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων “Επαγγέλματα νέα.. επαγγέλματα παλιά” καθώς και οι αντίστοιχες ενότητες στα γνωστικά αντικείμενα της Γλώσσας και της Μελέτης Περιβάλλοντος.

Τα παιδιά είδαν και έμαθαν πολλά πράγματα σε σχέση με τη ζωή στην ύπαιθρο και στην πόλη, μέσα από τη μεγάλη συλλογή παλιών αντικειμένων του μουσείου – χρονολογίας έως και 170 χρόνων πριν! Τα εκθέματα ήταν χωρισμένα σε αντικείμενα καθημερινής οικιακής χρήσης και σε αντικείμενα που χρησιμοποιούνταν σε παλιά επαγγέλματα. Μέσα από αυτά – καθώς και από εικόνες ασπρόμαυρες μιας άλλης εποχής – οι μικροί μας μαθητές γνώρισαν επαγγέλματα που πλέον δεν υπάρχουν, όπως αυτό το πιλοποιού, του κηροποιού και της υφάντρας.

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική εκδρομή, ένα ταξίδι στον χρόνο. Γνωρίζοντας το παρελθόν εκτιμάμε το παρόν και το μέλλον….

Μανωλάτου Γιώτα

Κοκολογιαννάκη Βάσω

Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη

Την Παρασκευή 7 Απριλίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους και με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου (2 Απριλίου)  επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Πατρών. Εκεί είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν τους χώρους της Βιβλιοθήκης να μάθουν για την ιστορία της, τον τρόπο που γίνεται η ταξινόμηση και η αναζήτηση των βιβλιών, να δουν τις σπάνιες συλλογές παλαιών βιβλίων και τους πίνακες ζωγραφικής που κοσμούν το κτίριο, να επισκεφθούν παιδικό τμήμα. Κατόπιν, οι υπεύθυνες της Βιβλιοθήκης είχαν ετοιμάσει ορισμένες πολύ ενδιαφέρουσες βιωματικές δράσεις που αφορούσαν τη δημοφιλή Άλκη Ζέη, συγγραφέα πολλών παιδικών βιβλίων, κατά τη διάρκεια των οποίων οι μαθητές δούλεψαν ομαδοσυνεργατικά στο αναγνωστήριο της Βιβλιοθήκης. Η βόλτα συνεχίστηκε με την επίσκεψη στον Φάρο της πόλης μας όπου οι μαθητές χαλάρωσαν και έπαιξαν.

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό  τμήμα της Διεθνούς  Οργάνωσης βιβλίων για τη Νεότητα  ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, με σκοπό να τονίσουν την αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης. Για το 2023 υπεύθυνο για το μήνυμα αλλά και την αφίσα ήταν το ελληνικό τμήμα. Ο συγγραφέας Βαγγέλης Ηλιόπουλος έγραψε το παγκόσμιο μήνυμα ενώ η αφίσα φιλοτεχνήθηκε από την εικονογράφο Φωτεινή Στεφανίδη

Είμαι ένα βιβλίο, διάβασέ με

Είμαι ένα βιβλίο.
Είσαι ένα βιβλίο.
Όλοι είμαστε βιβλία.

Με αφορμή τη γιορτή αυτή συναντήθηκαν οι μαθητές της Α’ τάξης με τους μαθητές της Στ’ τάξης του σχολείου μας για μια κοινή δράση με θέμα το παιδικό βιβλίο. Οι μεγαλύτεροι μαθητές συζήτησαν με τους μικρότερους για την αξία του βιβλίου και για τα αγαπημένα τους βιβλία, προβλήθηκαν βίντεο και οι μεγαλύτεροι μαθητές διάβασαν το παραμύθι « ο Φεγγαροσκεπαστής»  που επέλεξαν οι μικροί. Τέλος συνεργάστηκαν και δημιούργησαν ένα κολάζ.