Ενδοσχολική επιμόρφωση – Τα ψηφιακά εργαλεία στην εκπαίδευση

Τη Δευτέρα 23/1/2023 ,πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα υπολογιστών του σχολείου μας. ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών για τη χρήση σύγχρονων ψηφιακών εργαλείων που βοηθούν στη δημιουργία ψηφιακού διαδραστικού υλικού.

Η εκπαιδευτικός ( ΠΕ 86) Γιώτα Παναγοπούλου, μας παρουσίασε μια σειρά από εφαρμογές της ψηφιακής τάξης όπως:

*Δημιουργία- επεξεργασία video (Openshot)

*Δημιουργία ψηφιακής αφίσας ( Canva) και ψηφιακού βιβλίου (storyjumper)

*Αριθμητικά κουΐζ ( Arithetic Quiz)

*Συννεφόλεξα (WordArt) -Σταυρόλεξα(Crossword)

*Δημιουργία ιστορικής γραμμής (Timeline) κ.α.

Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Παναγοπούλου για όλα όσα μας παρουσίασε, που σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν το διδακτικό μας έργο!

Μια γιορτή στου Νουριάν

Οι μαθητές της Δ΄ και της Ε΄ τάξης στο πλαίσιο της συμμετοχής τους στο δίκτυο της Διεθνούς Αμνηστίας ” Εγώ κι εσύ μαζί – Εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα” παρακολούθησαν με ιδιαίτερη χαρά τη θεατρική παράσταση ”Μια γιορτή στου Νουριάν” στο θέατρο Επίκεντρο.

Οι ήρωες του έργου αποκάλυψαν με τον δικό τους τρόπο -που είναι το παιχνίδι, το γέλιο, η χαρά, το τραγούδι-ιδέες και αλήθειες που μας ενώνουν ανεξάρτητα από εθνικότητα, φύλο και θρησκεία. Μας ενώνουν και διώχνουν τους φόβους μας για οτιδήποτε διαφορετικό . Είναι οι ιδέες της αποδοχής του διαφορετικού, της αλληλεγγύης και , πάνω απ’ όλα, της ανθρωπιάς και της αγάπης για τον συνάνθρωπο.

Οι εντυπώσεις και τα συναισθήματα των παιδιών ήταν πολύ πλούσια καθώς ενθουσιάστηκαν που στο τέλος νίκησε το καλό, η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων ακόμη κι αν δε μιλούν την ίδια γλώσσα , δεν έχουν τα ίδια ήθη και έθιμα, δε ” μυρίζουν” με τον ίδιο τρόπο.

Οι μαθητές μας αποτύπωσαν τις εντυπώσεις τους σε ένα φύλλο εργασίας που τους δόθηκε, ώστε να γίνει ανατροφοδότηση . Ήταν συγκινητική η έκφρασή τους είτε μέσα από τις απαντήσεις είτε μέσα από τις ζωγραφιές τους. Εξίσου ενθουσιασμένα ήταν τα παιδιά από το τραγούδι της παράστασης.

Παιδιά της ίδιας γης

μιας μάνας η ελπίδα

άλλοι νερό πηγής και άλλοι χωρίς πατρίδα…

Μουσική : Active Member

Τελικά , η δύναμη της αγάπης, της καλοσύνης και του σεβασμού ήταν οι νικητές σε αυτή την παράσταση. Οι άνθρωποι συνεννοούνται καλύτερα χωρίς ξενοφοβία, προκαταλήψεις και μίσος , όταν ζουν τη ζωή τους σαν τη γιορτή στου Νουριάν.

Οι εκπαιδευτικοί

Νάντια Αναστασίου, Στέλλα Παντελέου, Νίκος Κοντοδημόπουλος, Ανθή Λιόντου

Το μάζεμα της ελιάς

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στο πρόγραμμα του Δήμου Πατρέων ” Το μάζεμα της ελιάς”. Το σχολείο μας επισκέφθηκαν ο αντιδήμαρχος Πατρέων , ο γεωπόνος και εργάτες του Δήμου. Ο γεωπόνος ενημέρωσε τα παιδιά για τη συγκομιδή της ελιάς , για τον σωστό τρόπο και χρόνο που πρέπει να γίνεται αυτή η εργασία καθώς και για την παραγωγή του ελαιόλαδου με την προβολή κατάλληλου βίντεο . Ύστερα οι μαθητές είχαν τη χαρά να συμμετέχουν στη συλλογή του καρπού βγαίνοντας στον κήπο του σχολείου που είναι γεμάτος ελιές. Δούλεψαν και είδαν από κοντά όλη τη διαδικασία. Τέλος ο αντιδήμαρχος κ΄. Πελεκούδας μας ενημέρωσε ότι το λάδι από τις ελιές μας, μετά το ελαιοτριβείο θα πάει στον Κοινωνικό Τομέα του Δήμου μας ,ώστε να μοιραστεί σε οικογένειες που έχουν ανάγκη.

Κάρτες ευχών στην Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας

Οι μαθητές της Δ’ και της Ε’ δημοτικού στο πλαίσιο της συμμετοχής τους στο δίκτυο της Διεθνούς Αμνηστίας “Εγώ κι εσύ μαζί – Εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα “ , είχαν την ευκαιρία να στείλουν ευχετήριες κάρτες στην Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Αικατερίνη Σακελλαροπούλου .

Έγραψαν με προθυμία όμορφες ευχές γεμάτες ελπίδα και όνειρα για έναν κόσμο καλύτερο που να σέβεται τα δικαιώματα όλων των παιδιών και των ανθρώπων.

Ευχαριστούμε τη Διεθνή Αμνηστία για αυτό το βήμα που έδωσε στους μαθητές μας , να εκφράσουν τις ευχές τους και την ελπίδα τους σε ένα τόσο σημαντικό πρόσωπο ,όπως είναι η πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Μπράβο στα παιδιά για τις υπέροχες ευχές τους !

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί

Στέλλα Παντελέου, Ανθή Λιόντου, Νάντια Αναστασίου, Νίκος Κοντοδημόπουλος