Εκδηλώσεις για τη γιορτή του ΟΧΙ

Η εθνική γιορτή της 28ης Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας με την τελετή παράδοσης της σημαίας στους αριστούχους μαθητές της Στ’ τάξης καθώς και με τραγούδια αφιερωμένα στα γεγονότα της εποχής από τη χορωδία με μαθητές της Στ’ τάξης και υπεύθυνη τη μουσικό του σχολείου. Ακολούθησαν δράσεις στις αίθουσες κάθε τμήματος. Ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου το σχολείο μας συμμετείχε στη μεγάλη παρέλαση της πόλης μας. Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!

28η Οκτωβρίου 1940

Με αφορμή τη γιορτή του ΟΧΙ οι μαθητές της Στ’ χωρίστηκαν σε ομάδες , έψαξαν, έμαθαν και μας ενημερώνουν. Για να δείτε τις εργασίες τους πατήστε τον σύνδεσμο:

Ημέρα υγιεινής διατροφής

Ένα υπέροχο υγιεινό πρωινό περίμενε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας σήμερα!

Ψωμί 🥖, ελιές, τυρί, μπανάνες 🍌 , πορτοκάλια, ρόδια και τόσα άλλα υγιεινά εδέσματα για τα παιδιά μας έφτιαξαν όμορφες εικόνες στο σχολείο μας! Με πολλά χαμόγελα, ωραία διάθεση και συμμετοχή στο μάθημα υγιεινής διατροφής η θεωρία έγινε πράξη!

Ευχαριστούμε πολύ τις δασκάλες της Γ’τάξης για την άψογη οργάνωση, τον στολισμό και τη γιορτινή ατμόσφαιρα της δράσης, κυρία Μαρία Κεϊμαλή και Μαίρη Χιώτη καθώς και τους μαθητές του Γ1 και Γ2.

Τέλος, ένα μεγάλο ευχαριστώ στην οικογένεια Τσιρώνη για τη δωρεάν διάθεση των μπανάνων 🍌 σε όλους!

Τέλειο δεκατιανό
Τα πορτοκάλια και τα ρόδια μας μιλούν…
Βραβείο υγιεινής διατροφής για τα πρωτάκια μας!

Και του χρόνου!

Βράβευση του σχολείου μας από το make a wish

Την περσινή χρονιά το σχολείο μας πήρε μέρος στον διαγωνισμό του make a wish στην κατηγορία “Φωτογραφία”. Τα παιδιά του Β2 με τη δασκάλα τους Σοφία Κασόλα κέρδισαν το βραβείο τους.
Το Σάββατο 8 Οκτωβρίου η κ.Κασόλα παρευρέθη στην Αθήνα και παρέλαβε το βραβείο.Εκεί ήταν και πολλοί εκπαιδευτικοί από τα βραβευθέντα σχολεία από όλη την Ελλάδα.
Είμαστε περήφανοι για εσάς και συνεχίζουμε με περισσότερη δύναμη και θετική διάθεση και αυτή τη χρονιά να προσφέρουμε στο Κάνε μια ευχή Ελλάδας !

Μπράβο!

Το αστέρι της ευχής
Η κυρία Σοφία Κασόλα στη βράβευση

Ταξίδι στον χρόνο μέσα από τις οχυρώσεις του Κάστρου

Η Στ’ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο κάστρο Πατρών. Οι μαθητές με επιλεγμένο διδακτικό υλικό και με την υλοποίηση δράσεων γνώρισαν την ιστορία και την αρχιτεκτονική ενός σπουδαίου μνημείου της πόλης μας, του Κάστρου της Πάτρας. Στο τέλος φυσικά, ξεναγήθηκαν σε αυτό και απόλαυσαν την Πάτρα από ψηλά. Ευχαριστούμε πολύ την αρχαιολόγο Ειρήνη Μαγκανιώτη, υπεύθυνη του προγράμματος.

ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Με την ευκαιρία της ημέρας σχολικού αθλητισμού βρεθήκαμε όλοι μαζί στον “Προμηθέα” για να παίξουμε ατομικά και ομαδικά παιχνίδια, να αθληθούμε ,να τρέξουμε, να περπατήσουμε και να περάσουμε ευχάριστα με τους δασκάλους μας, τους φίλους και συμμαθητές μας!