Μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής

Την Πέμπτη 10 Μαρτίου τα παιδιά της Γ’ τάξης επισκέφτηκαν το Πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής ”Πάνος Μυλωνάς” .

Εκεί παρακολούθησαν το πρώτο μάθημα με εκπαιδευτή τον κύριο Δημήτρη. Με πολύ ωραίο και παιδαγωγικό τρόπο προσέγγισε τα παιδιά ώστε να συμμετέχουν ενεργά στο μάθημα .Ενημερώθηκαν για τον κύριο Κ.Ο.Κ , για τις διαβάσεις , για τα φανάρια , τις πινακίδες και τα σήματα της Τροχαίας αλλά κυρίως έμαθαν με βιωματικό τρόπο πώς να κινούνται στους δρόμους ως πεζοί.

Στο τέλος έπαιξαν και το κρυφτό δείχνοντας στον κύριο Δημήτρη όλα αυτά που έμαθαν να κάνουν σωστά ως πεζοί σήμερα και οδηγοί στο μέλλον.

Έτσι δώσαμε ραντεβού και του χρόνου θα έχουμε την ευκαιρία να γίνουμε ποδηλάτες!

Μπράβο σας , παιδιά!

Επίσκεψη στο Εθνικό Πάρκο Υγροτόπων Κοτυχίου-Στροφυλιάς

Οι Δ’ και Στ’ τάξεις του σχολείου μας επισκεφθήκαμε το Εθνικό Πάρκο Υγροτόπων Κοτυχίου-Στροφυλιάς. Ενημερωθήκαμε για την προστατευόμενη περιοχή, για την ιδιαίτερη χλωρίδα (με κυρίαρχο το δάσος της χαλκιάς πεύκης) και πανίδα (με τα παρυδάτια και υδρόβια πουλιά, τις νεροχελώνες και τα ερπετά).

Περπατήσαμε στο δάσος και ακούσαμε τους ήχους των “κατοίκων” του.

Πήγαμε στη λιμνοθάλασσα όπου με τηλεσκόπιο είδαμε καλαμόκιρκους ,αργυροτσικνιάδες και φλαμίνγκο !!

Ενθουσιαστήκαμε που μάθαμε τόσα πράγματα για ένα τόσο ιδιαίτερο μέρος που οι περισσότεροι γνωρίζουν μόνο τη θάλασσά του. Σίγουρα θα ξαναπάμε!!

Τα Δευτεράκια πάνε Μουσείο!!!

Μετά από αρκετούς μήνες με περιορισμούς και τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα, οι μαθητές της Β΄ τάξης είχαν τη χαρά να επισκεφτούν το Αρχαιολογικό Μουσείο Πάτρας. Εκεί παρακολούθησαν το πρόγραμμα <<Γνωριμία με το επάγγελμα του αρχαιολόγου>>.Τα παιδιά με τη βοήθεια της αρχαιολόγου κ. Ν . Κουτσουμπελίτη, ξεναγήθηκαν στις αίθουσες με τα ψηφιδωτά, παρατήρησαν αρχαία αγγεία , είδαν μια κατοικία της αρχαιότητας και γνώρισαν από κοντά τα εργαλεία που χρησιμοποιεί ο αρχαιολόγος στην εργασία του και τον απαραίτητο εξοπλισμό.
Στο τέλος, μέσα από βιωματικές δράσεις μεταφέρθηκαν στην αρχαιότητα και διασκέδασαν παίζοντας κάποια από τα παιχνίδια των παιδιών εκείνης της εποχής.
Ήταν μια ξεχωριστή μέρα για τους μαθητές μας!

Διαφορετικότητα-Αλληλοσεβασμός…σπόροι Ειρήνης!

Τις ημέρες αυτές που μας κατακλύζουν εικόνες ωμής βίας σαν να είμαστε θεατές σε κακόγουστη πολεμική ταινία,οι μαθητές της Στ΄ Τάξης ασχολήθηκαν με το θέμα της διαφορετικότητας,του αλληλοσεβασμού και του σχολικού εκφοβισμού.

Έχοντας σαν στόχο την κατανόηση και την αποδοχή της διαφορετικότητας σε θέματα πολιτισμού,εθνικότητας,θρησκείας,γένους,σωματικών και πνευματικών χαρακτηριστικών,τα παιδιά κατέθεσαν τις απόψεις τους,συζήτησαν διεξοδικά με την ψυχολόγο του σχολείου μας κ.Κρινιώ Χειλαδάκη και είδαν ταινίες με σχετικά θέματα.Επίσης δραματοποίησαν σενάρια,ζωγράφισαν και έκαναν κατασκευές!

Η δράση αυτή αύξησε τις γνώσεις τους και την ευαισθητοποίησή τους στο θέμα.Καλλιεργώντας μια κουλτούρα ειρήνης και κοινωνικής δικαιοσύνης,ελπίζουμε να μην ξαναδούμε στο μέλλον παιδικά πρόσωπα ζωγραφισμένα με τρόμο κι ένα τεράστιο “ΓΙΑΤΙ;”

Απόκριες 2022

Τελευταία Παρασκευή της Αποκριάς! Ακόμα υπάρχει ο κοροναϊός, τηρώντας τα μέτρα όμως, υποδεχθήκαμε στο σχολείο τους σοκολατορίχτες οι οποίοι μας μύησαν στο έθιμο κερνώντας μας σοκολάτες!!

Τους ευχαριστούμε θερμά! Χάρισαν στα παιδιά μια γεύση πατρινούς καρναβαλιού.

Ακολούθησαν τραγούδια και χορός!!

Υπέροχες στιγμές ξεγνοιασιάς στο σχολείο μας χτίζουν γλυκές αναμνήσεις!!!
Και του χρόνου!!!!

Η μπάντα του Δήμου στο σχολείο μας!!

Την Πέμπτη 3-3-2022 φιλοξενήσαμε στο προαύλιο χώρο του σχολείου μας την μπάντα του Δήμου Πατρέων …γιατί καρναβάλι χωρίς μουσική δε γίνεται!
Η δράση αυτή είχε εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα!
Οι μουσικοί της μπάντας με την καθοδήγηση του μαέστρου κυρίου Χρήστου Λούκα παρουσίασαν στους μαθητές-τριες μας τα πνευστά και τα κρουστά μουσικά όργανα που την απαρτίζουν. Τα παιδιά άκουσαν τον ήχο του κάθε μουσικού οργάνου ξεχωριστά και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα μουσικά όργανα και κατάλαβαν πως λειτουργεί ένα μουσικό σύνολο.
Παράλληλα μικροί και μεγάλοι τραγουδήσαμε και διασκεδάσαμε με τις κεφάτες καρναβαλικές μελωδίες που ερμήνευσε το μουσικό συνόλο του δήμου μας.
Ευχαριστούμε πολύ  τους μουσικούς και τον κύριο Λούκα που μας επισκέφθηκαν και πρόσφεραν στους  μαθητές-τριες μας αυτήν την τόσο ωφέλιμη και ευχάριστη εκπαιδευτική μουσική εμπειρία.
Να σας ενημερώσουμε ότι στο χώρο της Δημοτικής Μπάντας (διεύθυνση: Αγίου Διονυσίου 12-16) παραδίδονται δωρεάν μαθήματα εκμάθησης μουσικών οργάνων σε όποιον μαθητή-τρια ενδιαφέρεται. (τηλέφωνο επικοινωνίας 2610 424 049)
Καλές Απόκριες σε όλους μας!