Εθελοντικές δράσεις

Τις ημέρες πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων οι σκέψεις όλων είναι σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Έτσι ,συνεχίζοντας την παράδοση του σχολείου μας στις εθελοντικές δράσεις αλλά και στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα τον Εθελοντισμό οι μαθητές της Ε τάξης συνεργάστηκαν με τους μικρούς μαθητές της Β τάξης . Έφτιαξαν, λοιπόν χριστουγεννιάτικες κάρτες, γλυκά και γούρια για τους φιλοξενούμενους στο άσυλο Ανιάτων Αγία Ευφροσύνη και τους ασθενείς στο ογκολογικό τμήμα του νοσοκομείου ” Άγιος Ανδρέας”. Η εκπαιδευτικός του σχολείου μας Έφη Κόγκου ανέλαβε να τα μεταφέρει στα ιδρύματα μαζί με τις ευχές όλων.

Αποχαιρετήσαμε το 2021 τραγουδώντας!

Τις τελευταίες μέρες πριν τις χριστουγεννιάτικες διακοπές η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας «γέμιζε» από τις υπέροχες φωνές των μαθητών-τριών μας.

Οι μαθητές-τριες μας φορώντας τις μάσκες και τηρώντας τις αποστάσεις ασφαλείας τραγούδησαν τα παραδοσιακά μας κάλαντα και χριστουγεννιάτικες μελωδίες από την Ανδαλουσία, την Ιταλία  και την Αμερική!

Αξιοποιώντας μια ιδέα πρόταση μαθήτριας της ΣΤ τάξης τα πρωτάκια του Α1 τα «είπανε» στα εκτάκια του ΣΤ 1, και αντίστοιχα τα δευτεράκια στα πεμτάκια και τα τριτάκια στα τεταρτάκια.

Αληλεπιδράσαμε μουσικά, μπήκαμε στο κλίμα αγάπης των ημερών, ανταλλάξαμε ευχές και κάρτες με χριστουγεννιάτικες ζωγραφιές και κεραστήκαμε  χριστουγεννιάτικα σοκολατάκια!

Ευχαριστώ  για τη συνεργασία όλες και  όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας   για την οργάνωση και πραγματοποίηση της μουσικής μας δράσης!

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους μας!

Κόγκου Έφη