Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

Στις 2 Απριλίου γιορτάσαμε με κάθε επισημότητα την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου, ακριβώς όπως του αρμόζει. Διαβάσαμε βιβλία, παρουσιάσαμε τα αγαπημένα μας, συμμετείχαμε σε δράσεις. Στο τέλος, ζωγραφίσαμε και σας τα παρουσιάζουμε.

Με ένα χαμόγελο…για το Χαμόγελο

Σήμερα στο σχολείο μας έφτασε το φορτηγάκι από τον εθελοντικό οργανισμό “Το Χαμόγελο του Παιδιού”. Μικροί και μεγάλοι μαθητές βοήθησαν να φορτωθούν τα τρόφιμα και τα είδη πρώτης ανάγκης που με χαρά συγκεντρώσαμε για τα παιδιά που έχουν ανάγκη. Η προσφορά ήταν μεγάλη, συκεντρώθηκαν 87 σακούλες γεμάτες τρόφιμα και άλλα απαραίτητα είδη. Το Χαμόγελο του παιδιού ευχαριστεί θερμά το σχολείο μας για τη σημαντική αυτή βοήθεια, ιδιαίτερα τη φετινή χρονιά που όλοι βιώνουμε δύσκολες καταστάσεις. Η διεύθυνση του σχολείου και όλοι οι εκπαιδευτικοί θέλουν με τη σειρά τους να ευχαριστήσουν τους γονείς του σχολείου μας για τη συνεργασία και την προσφορά τους. Ευχαριστούμε πολύ!!!

Μουσικές διαδρομές

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων της ΣΤ΄  τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής μελέτησαν και γνώρισαν  μουσικές από διάφορους τόπους και πολιτισμούς, αλλά και από την πατρίδα μας!

Μέσα από αυτό το μελωδικό ταξίδι αντιλήφθηκαν ότι η μουσική είναι μια διεθνής γλώσσα που ενώνει τους ανθρώπους και λειτουργεί ως μέσο αλληλοκατανόησης και συνεργασίας.

Επέλεξαν να ερευνήσουν και να παρουσιάσουν πληροφορίες για  το ηχόχρωμα, τον τρόπο κατασκευής και λειτουργίας των παραδοσιακών μας μουσικών οργάνων, αλλά και μουσικών οργάνων  από άλλες χώρες και ηπείρους!

Αναζήτησαν επίσης πληροφορίες για τη ζωή και το έργο σημαντικών μουσικών δημιουργών και ερμηνευτών.

Τα αποτελέσματα της υπέροχης εργασίας τους μπορείτε να τα  δείτε στους παρακάτω συνδέσμους:

Στ1: https://padlet.com/ekogou/nsjei7mt0f5hn84

Στ2: https://padlet.com/efikogou/Bookmarks

Ένα Μεγάλο Μπράβο στα Εκτάκια μας και μια Ευχή….

Πάντοτε να σας συντροφεύει η μουσική στη ζωή σας και να σας δίνει Δύναμη και Έμπνευση σε ό,τι κάνετε!

Σας ευχαριστώ πολύ για τη συνεργασία που είχαμε σε αυτήν την ιδιαίτερη για όλους μας σχολική χρονιά!

Κόγκου Έφη

Τα μάθατε τα νέα ;

Τα παιδιά της Β’ τάξης του σχολείου μας, τα Β1 και Β2 τμήματα , στο πλαίσιο της ενότητας του μαθήματος της Γλώσσας ” Τα μάθατε τα νέα ; ” έφτιαξαν τη δική τους εφημερίδα.

Έφτιαξαν ποιήματα, έγραψαν τα νέα του σχολείου μας , πήραν συνέντευξη, έγραψαν για περίεργα ζώα και φυτά, έκαναν βιβλιοπαρουσιάσεις , μας ταξίδεψαν σε μέρη της Ελλάδας , παρουσίασαν αθλητικά θέματα , συνταγές μαγειρικής και πολλά ψυχαγωγικά παιχνίδια .

Πολύ εντυπωσιακή ήταν η στήλη της εφημερίδας που τα παιδιά έγραψαν με πάθος αυτό που θα έκαναν και θα έλεγαν στον μεγάλο τους εχθρό …τον κορονοϊό που τα κράτησε μακριά από το σχολείο τους τόσον καιρό !

Όλα αυτά με πολύ μεράκι σαν καλοί δημοσιογράφοι που είναι! Επίσης , συνεχάρηκαν τους συναδέλφους – συμμαθητές του άλλου τμήματος για την όμορφη δουλειά τους !

Μπράβο σας παιδιά ! Ήσασταν υπέροχοι δημοσιογράφοι !

Στέλλα Παντελέου, Ιωάννα Λάππα

Οι εφημερίδες μας Β1 και Β2