eclass – οδηγίες σύνδεσης και εγγραφής στην πλατφόρμα ασύγχρονης εκπαίδευσης eclass

Οδηγίες σύνδεσης και εγγραφής στην πλατφόρμα ασύγχρονης εκπαίδευσης eclass

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

σας πληροφορούμε ότι η εξ αποστάσεως ασύγχρονη εκπαίδευση από το σχολείο μας ξεκινάει τη Δευτέρα 30 Μαρτίου 2020. Οι ενέργειες που θα πρέπει να γίνουν από εσάς είναι οι εξής:

Μπαίνετε στην πλατφόρμα e-class πληκτρολογώντας τη διεύθυνση https://eclass.sch.gr/ . Δεξιά θα δείτε το εικονίδιο . Το επιλέγετε και σας ανοίγει μια νέα σελίδα . Σε αυτή θα γράψετε τα στοιχεία του μαθητή/τριας που έχετε από όταν κάνατε την εγγραφή στο sch. Πατώντας σύνδεση ανοίγει η σελίδα του σχολείου μας!

Εκεί φαίνονται όλα τα μαθήματα. Επιλέγουμε αυτό που θέλουμε και πατάμε εγγραφή (εμφανίζεται στην πάνω δεξιά γωνία).

Μπορούμε πια να ξεκινήσουμε να δουλεύουμε σύμφωνα με τις οδηγίες του μαθήματος.

Στη συνέχεια κάνουμε εγγραφή σε όλα τα μαθήματα που αφορούν στην τάξη μας.

Οι πληροφορίες θα σας σταλούν και στο προσωπικό σας mail που έχετε δώσει στο σχολείο.

Καλή μας αρχή!!

Σημαντική Ενημέρωση

Α) Ενημέρωση για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση και τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων

Β) Πληροφορίες εγγραφής Μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Ακολουθήστε τις οδηγίες του Υπουργείου ΕΔΩ

Ο μαθητής θα δίνει στη φόρμα εγγραφής τα στοιχεία του, όπως αυτά αναγράφονται σε έλεγχο προόδου τριμήνου.

Τα παραπάνω θα σας αποσταλούν και στο mail σας από το σχολείο (myschool)

Οι μαθητές/τριες της Α΄ Δημοτικού θα λάβουν επιπλέον πληροφορίες με τα στοιχεία και τον ΑΜ που απαιτείται

Αναστολή λειτουργίας σχολικών μονάδων

Απαγορεύεται προσωρινά η λειτουργία όλων των σχολικών μονάδων και πάσης φύσεως εκπαιδευτικών δομών, φορέων και ιδρυμάτων, δημοσίων και ιδιωτικών, κάθε τύπου και βαθμού, των Περιφερειακών Ενοτήτων Ηλείας, Αχαΐας και Ζακύνθουεξαιρουμένων των διοικητικών υπηρεσιών καθώς και των φοιτητικών εστιών, για προληπτικούς λόγους δημόσιας υγείας για το χρονικό διάστημα από 9.3.2020 έως και 18.3.2020, κατά τα αναφερόμενα στην από 6.3.2020 εισήγηση της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19.

Δελτίο Τύπου Υπουργείου Υγείας

Μετά από εισήγηση της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων για τη Λοίμωξη από το νέο κορονοϊό, αποφασίστηκε από την Κυβέρνηση η λήψη εκτάκτων προληπτικών μέτρων στους Νομούς Αχαΐας, Ηλείας και Ζακύνθου, σύμφωνα με τις οδηγίες του Ευρωπαϊκού Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων που αφορούν στην πιθανότητα τοπικής μετάδοσης του ιού στην περιοχή.

Τα μέτρα περιλαμβάνουν αναστολή της λειτουργίας όλων των δημοσίων και ιδιωτικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, όλων των βαθμίδων, καθώς και την αναστολή πάσης φύσεως μαζικών συναθροίσεων (θεάτρων, κινηματογράφων, αθλητικών και καλλιτεχνικών εκδηλώσεων, επισκέψεων σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία), για την περίοδο 5 έως 6 Μαρτίου 2020.

Τα μέτρα θα επαναξιολογηθούν εντός του επόμενου 48ώρου.

Με την ευκαιρία αυτή, θα ήθελα πάλι να σας τονίσω την ανάγκη για τη λήψη από όλους μας των μέτρων βασικής προστασίας, των μέτρων υγιεινής, των μέτρων που έχουν να κάνουν με το πλύσιμο των χεριών, με την κάλυψη του βήχα, των μέτρων που έχουν να κάνουν με την προστασία των ευπαθών ομάδων του πληθυσμού, τους παππούδες μας, τις γιαγιάδες μας, που αποφεύγουν τις συναθροίσεις, που αποφεύγουν τους χώρους που μπορούν να εκτεθούν σε ιώσεις, όπως και ο νέος ιός, τα μέτρα που έχουν να κάνουν με την αποφυγή επισκέψεων σε νοσοκομεία και ανθρώπους που είναι ασθενείς από τους ανθρώπους που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, με τα μέτρα που αφορούν στη γενικότερη υγιεινή του βήχα και των ιώσεων που μιλάμε όλη αυτή την περίοδο.

Είναι πάρα πολύ σημαντικό να καταλάβουμε την αξία αυτών των μέτρων, ώστε να περιοριστεί όσο το δυνατόν, η εξάπλωση του ιού στην πατρίδα μας και να καθυστερήσει η διασπορά του.

Ανακοίνωση

Αναστολή λειτουργίας σχολικών μονάδων Αχαΐας και Ηλείας από 5 έως 6 Μαρτίου 2020

Με κοινή υπουργική απόφαση των Υπουργείων Υγείας και Παιδείας, αναστέλλεται η λειτουργία όλων των Σχολικών Μονάδων (δημοσίων και ιδιωτικών)  των νομών Αχαΐας και Ηλείας για την Πέμπτη 5 Μαρτίου και την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2020 για προληπτικούς λόγους.

Αποκριάτικες κατασκευές

Στα πλαίσια του προγράμματος του νηπιαγωγείου μας ” Μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό” οι μαθητές της Α΄τάξης επισκέφτηκαν το νηπιαγωγείο και κατασκεύασαν μαζί με τους μικρούς μαθητές του αποκριάτικες μάσκες. Παράλληλα συζήτησαν για το πώς είναι το πρόγραμμα του Δημοτικού σχολείου και τις διαφορές του από αυτό του νηπιαγωγείου.