“Χριστουγεννιάτικοι μπελάδες!!”

Την Παρασκευή 20/12  , το απόγευμα, το σχολείο μας πλημμύρισε με μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς, συγγενείς και φίλους! Ήταν μεγάλη η περιέργεια όλων γιατί οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού μας είχαν προσκαλέσει να παρακολουθήσουμε  το θεατρικό έργο “Χριστουγεννιάτικοι μπελάδες!!”

Η σκηνή της αίθουσας εκδηλώσεων γέμισε με τον Αϊ-Βασίλη, ταράνδους, αστυνομικούς, κυρίες εποχής, οικολόγους, παιδιά… οι οποίοι πραγματικά..έμπλεξαν σε μπελάδες!

Στο τέλος όμως όλα μπήκαν στη θέση τους και τα Χριστούγεννα απέκτησαν πάλι τη λάμψη που τους αξίζει!!

Όλοι έφυγαν με πλατύ χαμόγελο, αφού δοκίμασαν τα γλυκά που πρόσφεραν οι γονείς των μαθητών!

Μακάρι η χαρούμενη διάθεση να συντροφεύει όλους μας αυτές τις γιορτές!

Χρόνια πολλά σε όλους!! Χαρούμενες γιορτές με τους αγαπημένους μας!!

Μια ξεχωριστή επίσκεψη

Μια ξεχωριστή μέρα ήταν σημερινή μέρα για τους μαθητές της Δ΄τάξης του σχολείου μας.Με χριστουγεννιάτικη διάθεση επισκέφτηκαν το Κωνσταντοπούλειο Ευγηρείο.

Εκεί με τα τριγωνάκια τους και με την καρδιά τους γεμάτη αγάπη πρόσφεραν στους ηλικιωμένους στιγμές χαράς και νοσταλγίας. Μέσα από τους ήχους της μουσικής και τα λόγια των τραγουδιών τους βοήθησαν να θυμηθούν όμορφες στιγμές απότη ζωή τους αλλά και να γίνουν ξανά παιδιά και να τραγουδήσουν μαζί τους. Τα παιδιά μας ένιωσαν περισσότερο το νόημα της γιορτής των Χριστουγέννων και πέρασαν πολύ όμορφα.

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς των μαθητών μας για τις νόστιμες δημιουργίες που γλύκαναν την επίσκεψη μας.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους μας γεμάτα αγάπη ,υγεία και προσφορά στους συνανθρώπους μας.

Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Οι μαθητές της Τετάρτης τάξης επισκέφτηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής “Πάνος Μυλωνάς “, στην οδό Κανελλοπούλου.Εκεί μέσα από τις ερωτήσεις και τα παιχνίδια του υπεύθυνου του Πάρκου τα παιδιά κατάφεραν να γνωρίσουν τους βασικούς κανόνες κυκλοφοριακής αγωγής .Έγιναν μικροί οδηγοί αφού χρησιμοποιήσαν τα ποδήλατα που διαθέτει το Πάρκο και έμαθαν να κινούνται σωστά στους δρόμους περνώντας από τις διαβάσεις και μαθαίνοντας τα σήματα κυκλοφορίας.Ήταν μια ωραία εμπειρία.

Το παιχνίδι μου…δικό σου

Για άλλη μια χρονιά το σχολείο μας σε συνεργασία με εθελόντριες του Ερυθρού Σταυρού πραγματοποίησε τη δράση ¨”Το παιχνίδι μου…δικό σου” στα πλαίσια του προγράμματος ”Νοιάζομαι και Δρω”. Οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β’ τάξης του σχολείου μας συγκέντρωσαν χρήματα και με το ποσό που συγκεντρώθηκε αγοράστηκαν δώρα για τα παιδιά που δεν έχουν την δυνατότητα να πάρουν δώρο τα φετινά Χριστούγεννα. Συσκεύασαν τα παιχνίδια και έφτιαξαν κάρτες για κάθε δώρο. Τα παιχνίδια θα μοιραστούν από τον Ερυθρό Σταυρό την ημέρα των Χριστουγέννων σε παιδιά που έχουν ανάγκη.

make a wish – Κάνε μια ευχή Ελλάδος

Τέσσερα χρόνια  make a wish

Οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν και φέτος για τέταρτη χρονιά στο πρόγραμμα «Αστέρι της ευχής »  . Με 2 ευρώ  κάθε παιδί πήρε ένα Αστέρι πάνω στο οποίο έγραψε την πιο όμορφη  ευχή του με την ευκαιρία των ημερών των Χριστουγέννων.

Τo make a wish – κάνε μια ευχή Ελλάδας πραγματοποιεί τις πιο βαθιές επιθυμίες παιδιών από 3 έως 18 ετών, με σοβαρές και απειλητικές ασθένειες, ενισχύοντας τον αγώνα τους για ζωή  με χαρά,  δύναμη και ελπίδα. Ο Οργανισμός βασίζει τη λειτουργία του σε μεγάλο βαθμό στο πρόγραμμα Αστέρι της ευχής και κατά συνέπεια σε όλους εμάς .

Γράφοντας πάνω σε ένα χάρτινο αστεράκι την ευχή τους δίνουν την ευκαιρία σε ένα  παιδί που δεν πηγαίνει καθημερινά στο σχολείο , γιατί αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υγείας , να μπορέσει να πραγματοποιήσει μια επιθυμία του , ένα όνειρό του ! Δεν είναι απλά μια ευχή. Είναι ένα κίνητρο για ένα παιδί να αγωνίζεται , να ελπίζει και να παλεύει  για τη ζωή του !

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους μαθητές μας  για την υπέροχη προσπάθειά τους να δείξουν την ανθρωπιά και την αγάπη τους !  Έγιναν μικροί εθελοντές  αφού νοιάζονται και δρουν !

Είμαστε πολύ περήφανοι για σας!    Μπράβο σε όλα τα  παιδιά

Θέατρο σκιών -Α’ τάξη

Οι μικροί μαθητές μας της  Α’ τάξης  βρέθηκαν την Τρίτη 10 Δεκεμβρίου στο εργαστήρι θεάτρου σκιών του Χ.Πατρινού.

Με αφορμή την ενότητα της γλώσσας  “Μια παράσταση στην πλατεία”  τα παιδιά επισκέφτηκαν τον χώρο του θεάτρου σκιών ώστε να γνωρίσουν από κοντά έναν Καραγκιοζοπαίκτη, να  μάθουν για την ιστορία του θεάτρου σκιών , να δουν από κοντά τις φιγούρες του Καραγκιόζη, του Χατζατζάρη, του Μορφονιού, του μπαρμπα-Γιώργου  , του Διονύσιου,του Κολλητηριού  και τόσων άλλων.

Είδαν από κοντά τον μπερντέ , εντυπωσιάστηκαν από τις μιμήσεις του κ.Πατρινού, τραγούδησαν όλοι μαζί τον ”Μορφονιό” , γέλασαν , χειροκρότησαν  θερμά  και διασκέδασαν   πολύ !