Ένα διαφορετικό …μάθημα

Στο πλαίσιο των δράσεων για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία που είναι στις 3 Δεκεμβρίου υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας την κ. Μαρίνα Τριανταφυλλίδη. Είναι Οργανωτική Γραμματέας της Περιφερειακής Ένωσης Τυφλών Δυτ. Ελλάδος και φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο  Πατρών.

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης γνώρισαν από κοντά τον τρόπο που γράφουν και διαβάζουν οι άνθρωποι με πρόβλημα όρασης, τη μέθοδο Μπράιγ. Μέσα από “παιχνίδια στο σκοτάδι” προσπάθησαν να μαντέψουν με την αφή και την όσφρησή τους διάφορα αντικείμενα και να κινηθούν χρησιμοποιώντας το λευκό μπαστούνι.

Ήταν πραγματικά ένα μάθημα ζωής για όλους μας!

Η επίσκεψη του 49 στον Άραξο

Με αφορμή τη γιορτή των αρχαγγέλων Μιχαήλ και Γαβριήλ, προστάτες της Πολεμικής Αεροπορίας οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δευτέρας, της Τετάρτης και της Πέμπτης τάξης επισκέφτηκαν το αεροδρόμιο της Πολεμικής  Αεροπορίας στον Άραξο. Εκεί είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τους χώρους του αεροδρομίου, να δουν από κοντά πολεμικά αεροσκάφη και τον εξοπλισμό των πιλότων.Ήρθαν σε επαφή και ενημερώθηκαν από άνδρες και γυναίκες αξιωματικούς της Π.Α για το επάγγελμα του πιλότου και του μηχανικού αεροσκαφών.Ήταν μια ωραία εμπειρία.

Επέτειος Πολυτεχνείου

Οι μαθητές του σχολείο μας στις 15 Νοεμβρίου συγκεντρώθηκαν στις τάξεις τους για να τιμήσουν την επέτειο του Πολυτεχνείου. Η κατανόηση των γεγονότων του Πολυτεχνείου από τους μαθητές της Α’ τάξης έγινε μέσα από την αφήγηση του παραμυθιού ” Ντενεκεδούπολη”της Ευγενίας Φακίνου. Ακολούθησε δραματοποίησή του, υπό τις οδηγίες της εκπαιδευτικού θεατρικής αγωγής. Τέλος οι μαθητές ζωγράφισαν περιστέρια και γαρίφαλα, σύμβολα του Πολυτεχνείου.