Το παιχνίδι μου, δικό σου

Η μη κερδοσκοπική οργάνωση ” Ερυθρός Σταυρός” επισκέφτηκε το σχολείο μας για να πραγματοποιήσει με τους μαθητές της Δ΄, Ε’ και  ΣΤ’  τάξης την εθελοντική δράση ΄Το παιχνίδι μου, δικό σου”. Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες θα συγκεντρώσουν χρήματα , θα αγοράσουν παιχνίδια, θα τα συσκευάσουν και με μια χειροποίητη κάρτα θα τα δωρίσουν σε παιδιά που έχουν ανάγκη.

Έκθεση εικαστικών Πάτρας

Στο χώρο του Σκαγιοπουλείου ιδρύματος η Ένωση Εικαστικών της Πάτρας πραγματοποιεί εικαστική έκθεση με δημιουργίες των εικαστικών των σχολείων της Πάτρας. Η έκθεση λειτουργεί καθημερινά και είναι ανοιχτή για το κοινό από τις 23 Ιουνίου και μετά. Στην έκθεση συμμετέχει και η εικαστικός του σχολείου μας, Μαρία Κηλίφη με τα έργα της ” Συνάντηση “.

Εγκέφαλος, ο μαέστρος της ζωής μας

Η Έ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε κατά τη φετινή σχολική χρονιά το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας, ” Εγκέφαλος, ο μαέστρος της ζωής μας ” και η παρουσίασή του έγινε στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, όπου οι μαθητές παρουσίασαν τα έργα τους και ενημέρωσαν τους ακροατές για τη δράση τους.

18 Μαΐου – Διεθνής ημέρα μουσείων – Δ΄ τάξη

Ένα μουσείο είναι ” μόνιμο ίδρυμα στην υπηρεσία της κοινωνίας και της ανάπτυξής της , ανοιχτό στο κοινό ,που ερευνά τα υλικά αντικείμενα των ανθρώπων και του περιβάλλοντός τους, τα αποκτά , τα διατηρεί , τα ερμηνεύει , και πρωτίστως τα εκθέτει προς όφελος του κοινού για μελέτη, εκπαίδευση και ψυχαγωγία”.  Αυτός είναι ο επίσημος ορισμός της λέξης ‘‘μουσείο”.

Για την τάξη μας ήταν ένας περίπατος στα αρχαία χρόνια με πολλές  όμορφες στιγμές γεμάτες γνώση , χαρά και  διασκέδαση . Αφού προετοιμαστήκαμε για τις επισκέψεις μας -κανόνες συμπεριφοράς στο μουσείο , ομαδικές εργασίες για τα μουσεία  , ατομικές παρουσιάσεις, παιχνίδια αφόρμησης -γνωρίσαμε   από κοντά το μουσείο της Ακρόπολης και το αρχαιολογικό μουσείο της Πάτρας . Είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε από κοντά υπέροχα έργα τέχνης και πολιτισμού!

Με την ευκαιρία της διεθνούς ημέρας μουσείων στις 18 Μαΐου αποφασίσαμε να κάνουμε στο σχολείο μια έκθεση βιβλίων με θέμα ελληνικά μουσεία  και  μουσεία  του εξωτερικού . Εκεί τα παιδιά εξέθεσαν και τις εργασίες τους με τα μουσεία που θα ήθελαν να επισκεφτούν όπως το μουσείο του Λούβρου , το Βρετανικό μουσείο , το μουσείο σοκολάτας το Παιδικό μουσείο , το ΜΟΜΑ και τόσα άλλα.

Τελικά, οι Φύλακες της μνήμης (μουσεία)  ελπίζουμε να  γίνουν  αγαπημένος προορισμός για όλα μας τα παιδιά !