Εκπαιδευτικές επισκέψεις

1. Την Τρίτη 22 Ιανουαρίου οι μαθητές των Β΄ και Γ΄τάξεων του σχολείου μας, παρακολούθησαν στην αίθουσα “Αίγλη” της VESO MARE προβολή ντοκιμαντέρ στο πλαίσιο του 5ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου που πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού και τη στήριξη της Περιφέρειας Δ. Ελλάδας

1. Την Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Β΄ τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο Λαϊκής Τέχνης στο κτήριο του Παλαιού Νοσοκομείου στην Πάτρα. Εκεί ξεναγήθηκαν κάνοντας πραγματικά ένα ταξίδι πίσω στο χρόνο και γνώρισαν μέσα από τα αντικείμενα της καθημερινής ζωής των ανθρώπων, ένα δείγμα του λαϊκού μας πολιτισμού  του προηγούμενου αιώνα. Εργαλεία, έπιπλα λαϊκής κατοικίας , μέσα μεταφοράς, επεξεργασί αγροτικών προϊόντων κι εργόχειρα κέντρισαν το ενδιαφέρον των μαθητών μας. Τέλος όλοι μας απολαύσαμε τον μοναδικό κήπο του Παλαιού Νοσοκομείου.