Χριστουγεννιάτικο παζάρι στο σχολείο μας

Για άλλη μια χρονιά το σχολείο μας οργάνωσε χριστουγεννιάτικο παζάρι. Φέτος η κεντρική ιδέα ήταν “Ανακυκλώνουμε- δεν πετάμε τίποτα” . Οι μαθητές εργάστηκαν με χαρτόνια, χαρτί , ποτηράκια , παλιά υφάσματα και  μπλούζες και δημιούργησαν στεφανάκια, χριστουγεννιάτικα στολίδια, τσάντες, συσκευασίες για γλυκίσματα και πολλά άλλα. Τα έσοδα από το παζάρι θα διατεθούν στον σύλλογο “ΦΛΟΓΑ”

Έκθεση Λεονάρντο ντα Βίντσι

Την Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Ε’ και ΣΤ΄τάξης πραγματοποίησαν εκδρομή στην Αθήνα με σκοπό να επισκεφθούν την έκθεση Λεονάρντο ντα Βίντσι που οργανώνει φέτος το Μέγαρο Μουσικής. Τα παιδιά κατά τη διάρκεια της  ξενάγησης  απόλαυσαν τους πίνακες ζωγραφικής του σπουδαίου αυτού δημιουργού , τις μηχανές του και τις διάφορες ανακαλύψεις του και προσπάθησαν να διαβάσουν τους κώδικες,  να ανακαλύψουν το μυστικό της Μόνα Λίζα και του Μυστικού Δείπνου … Πραγματικά ενθουσιαστήκαμε από τη δίωρη ξενάγηση!