Δράσεις Εθελοντισμού

Αφού οι μαθητές του σχολείου μας μάζεψαν τις ελιές της αυλής του σχολείου μας, συμμετέχοντας στις εθελοντικές δράσεις των τελευταίων εβδομάδων, αποφάσισαν να δωρίσουν το λάδι στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Πατρέων και στο Θεραπευτικού Παιδαγωγικού Κέντρου Πατρών Ατόμων με Νοητική Υστέρηση «Η ΜΕΡΙΜΝΑ».

Μέρες Εθελοντισμού

Οι μέρες των γιορτών πλησιάζουν και όλοι μας σκεφτόμαστε πιο πολύ τον συνάνθρωπό μας.Έτσι οι μαθητές του σχολείου μας αποφάσισαν να συμμετέχουν σε δράσεις εθελοντισμού σε μια προσπάθεια να βοηθήσουν άλλα παιδιά που αντιμετωπίζουν οικονομικά και οικογενειακά προβλήματα αλλά και προβλήματα υγείας. Αφού αγόρασαν και ευχήθηκαν στο αστεράκι από το “Make a wish”, συμμετείχαν και στην προσπάθεια που έκανε το Χαμόγελο Του Παιδιού για την συλλογή τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης. Το αποτέλεμα ήταν να συγκεντρωθεί μεγάλη ποσότητα τροφίμων. Το σχολείο μας αλλά και το Χαμόγελο του Παιδιού ευχαριστεί όλους εσάς για την προσφορά σας. Δεν ξεχνάμε τώρα την εθελοντική αιμοδοσία που θα γίνει στις 20 Δεκεμβρίου, ημέρα ενημέρωσης γονέων για την πρόοδο των μαθητών. Στο χώρο του σχολείου θα υπάρχει κινητή μονάδα αιμοδοσίας που θα περιμένει όποιον μπορεί να δώσει αίμα.

Αστέρι της ευχής Κάνε μια ευχή Ελλάδας – make a wish

Οι μαθητές του σχολείου μας έγιναν μικροί εθελοντές για ακόμη μια χρονιά !

Συμμετέχοντας στο πρόγραμμα “Αστέρι της ευχής ” οι μαθητές   πήραν ένα Αστέρι πάνω στο οποίο έγραψαν την πιο όμορφη  ευχή τους  με την ευκαιρία των ημερών των Χριστουγέννων. Αφού έδωσαν 1 ή 2  ευρώ από το χαρτζηλίκι τους στήριξαν  το όνειρο κάποιων παιδιών και είμαστε περήφανοι γι΄αυτά τα παιδιά!

Τo make a wish – κάνε μια ευχή Ελλάδας πραγματοποιεί τις πιο βαθιές επιθυμίες παιδιών από 3 έως 18 ετών, με σοβαρές και απειλητικές ασθένειες, ενισχύοντας τον αγώνα τους για ζωή, με χαρά, δύναμη και ελπίδα. Ο Οργανισμός βασίζει τη λειτουργία του σε μεγάλο βαθμό στο πρόγραμμα Αστέρι της ευχής και κατά συνέπεια σε όλους εμάς .

Όλοι μπορούμε από λίγο  και οι μαθητές μας το απέδειξαν… Γράφοντας πάνω σε ένα χάρτινο αστεράκι , το μετέτρεψαν σε μαγικό! Ένα παιδί που δεν πηγαίνει καθημερινά στο σχολείο , γιατί αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υγείας , θα μπορέσει να πραγματοποιήσει μια επιθυμία του , ένα όνειρό του !

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους μαθητές μας  για την υπέροχη προσπάθειά τους να δείξουν την ανθρωπιά και την αγάπη τους για τρίτη χρονιά φέτος! Μπράβο , παιδιά !

Κράτα το

Βράβευση της ταινίας μας στο διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας!

Το Σχολείο μας υπέβαλλε συμμετοχή και διαγωνίσθηκε στο 20ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας με την ταινία “Πώς θα ήταν η ζωή στη Γη αν δεν την είχε χτυπήσει ένας γιγάντιος μετεωρίτης 64 εκατομμύρια χρόνια πριν;”

Η ταινία δημιουργήθηκε κατά το σχολικό έτος 2016-2017 από τους μαθητές του Ε1 και τον καθηγητή Πληροφορικής Βοβό Ανέστη στο πλαίσιο του Erasmus+ προγράμματος που υλοποιεί το σχολείο μας με τον τίτλο “F.I.N.D.¨” .

Το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2017 στην εντυπωσιακή τελετή λήξης του Φεστιβάλ στον Πύργο, ομάδα μαθητών του σχολείου μας και ο καθηγητή τους είχαν την τιμή και την χαρά να παραλάβουν από την Κριτική Επιτροπή του Φεστιβάλ το 3ο Βραβείο στην κατηγορία Α!

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στους μαθητές του Ε1 για το ταλέντο, τη συνεργασία, το κέφι και το μεράκι με το οποίο εργάστηκαν για την δημιουργία αυτής της ταινίας!

Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Με μεγάλη μας χαρά την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου επισκεφτήκαμε το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής ‘‘Πάνος Μυλωνάς’‘ , στην οδό Κανελλοπούλου.

Εμείς ,τα παιδιά του Γ2, πήγαμε περπατώντας στο  Πάρκο , όπου μας υποδέχτηκε ο κύριος Δημήτρης . Αφού κάναμε μάθημα  κυκλοφοριακής αγωγής , γνωρίσαμε τον κύριο Κ.Ο.Κ  μέσα από παιχνίδια και ερωτήσεις . σκεφτήκαμε , προβληματιστήκαμε , γελάσαμε , διασκεδάσαμε αλλά και μάθαμε πόσο σημαντική είναι η οδική μας συμπεριφορά .

Στη συνέχεια γνωρίσαμε όλα τα σήματα που είχε το Πάρκο  και μάθαμε να περνάμε τις διαβάσεις σωστά . Κάθε παιδί  χρησιμοποιούσε τις διαβάσεις για διασχίσει τους δρόμους  διπλής κυκλοφορίας , τους μονόδρομους , τους  δρόμους με φωτεινούς σηματοδότες ή όχι.

Επειδή ήμασταν πολύ καλοί μαθητές και ”περάσαμε ” τη δοκιμασία του κυρίου Δημήτρη  , μας υποσχέθηκε ότι θα μας δεχτεί και του χρόνου για να γίνουμε ποδηλάτες και οδηγοί μικρών αυτοκινήτων!

Ήταν υπέροχη εμπειρία ! Ανυπομονούμε να ξαναπάμε!

Κράτα το

Λιομάζωμα στο σχολείο μας!!

Σύμβολο ειρήνης, σοφίας και νίκης, την ελιά την συναντάμε παντού στην καθημερινότητά μας.Συχνά ολόκληρες οικογένειες μαζεύονται για τη συγκομιδή του καρπού, τους τελευταίους φθινοπωρινούς μήνες.
Έτσι και οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας είχαν την χαρά την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου να συμμετάσχουν ενεργά στο ” λιομάζωμα ” .Με μεγάλο ενθουσιασμό συγκέντρωσαν τους καρπούς από τις ελιές, που βρίσκονται στο προαύλιό μας, προσφέροντας ταυτόχρονα ένα υπέροχο θέαμα γεμάτο γνώση σε όλους τους μαθητές του σχολείου.
Η βιωματική αυτή δραστηριότητα αποτέλεσε μια πολύτιμη εμπειρία, η οποία τους γέμισε χαρά και ικανοποίηση!
Μπράβο σε όλους!!
Ευχαριστούμε πολύ την οικογένεια Μπόμπολα για την πολύτιμη βοήθεια.