Τα ρωμαϊκά μνημεία της Πάτρας

Στις 3 ΝοεμΒρίου η Ε΄ τάξη του σχολείου μας, στo πλαίσιo του μαθήματος της Ιστορίας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στα ρωμαϊκά μνημεία της πόλης μας.Η βόλτα μας στην παλιά πόλη άρχισε από το ρωμαϊκό Ωδείο όπου οι μαθητές έμαθαν και θαύμασαν την αρχιτεκτονική του αφού πρόκειται για ένα από τα ομορφότερα μνημεία από τους ρωμαϊκούς χρόνους που χρησιμοποιείται ακόμα και σήμερα για θεατρικές και μουσικές παραστάσεις. Η ξενάγηση συνεχίστηκε με την επίσκεψή μας στο ρωμαϊκό Νυμφαίο, στην οδό Βλάχου, χώρο αναψυχής των πολιτών.Ακολυθώντας την οδό Ηφαίστου, βρεθήκαμε μπροστά στο ρωμαϊκό Στάδιο όπου γίνονταν αγώνες κατά τα χρόνια των Ρωμαίων.Φυσικά στον δρόμο της επιστροφής μας στο σχολείο περάσαμε και από τη ρωμαϊκή Γέφυρα, την είσοδο της ρωμαϊκής Πάτρας.