Η Έ τάξη στο ΚΔΑΠ ΑΜΕΑ ΚΟΜΑΙΘΩ

Με ιδιαίτερη χαρά τα παιδιά του  Ε1 και του Ε2 , στις 14 Φεβρουαρίου, επισκέφθηκαν το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Ατόμων με Αναπηρία ΚΟΜΑΙΘΩ, στο πλαίσιο της συμμετοχής της Ε τάξης στο δίκτυο του «ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΡΩ». Περπάτησαν με τις δασκάλες τους μέχρι την οδό Κανελλοπούλου, όπου βρίσκεται το κέντρο του Δήμου Πατρέων.

Τα παιδιά γνωρίστηκαν μεταξύ τους, μίλησαν για τη διαφορετικότητα, συνεργάστηκαν όμορφα, γέλασαν πολύ, διασκέδασαν αλλά και κατασκεύασαν όμορφες αποκριάτικες μάσκες μαζί με τους καινούριους φίλους τους. Πέρασαν δύο δημιουργικές ώρες με τα παιδιά του ΚΟΜΑΙΘΩ  μα και τόσο ευχάριστες, αφού αντάλλαξαν ωραίες ιδέες,  χόρεψαν όλοι μαζί σε καρναβαλικούς ρυθμούς και μοίρασαν όμορφα χαμόγελα.

«Κυρία, ήταν η πιο ωραία επίσκεψη που κάναμε φέτος»… «Πόσο χάρηκαν που μας είδαν»… «Τι ωραία που ζωγράφιζε ο Γιώργος! Μας χάρισε την υπέροχη ζωγραφιά του»… «Μπορούμε να ξαναπάμε;»… «Κυρία, γελούσαμε με τα ίδια πράγματα,  αν και είμαστε διαφορετικοί»… είναι μερικά από τα λόγια των παιδιών,  όταν γυρίσαμε στο σχολείο. Ήταν και πολλά τα χαμόγελα της ικανοποίησης, της χαράς, της ανθρωπιάς, του αλληλοσεβασμού, του εθελοντισμού.

Ευχαριστούμε θερμά τους εργαζόμενους του ΚΔΑΠ για τη φιλοξενία αλλά και τα παιδιά για τις υπέροχες στιγμές που μας χάρισαν. Επιφυλασσόμαστε για μια νέα συνάντηση και κοινή δράση στο μέλλον.

Λαογραφική έκθεση στο σχολείο μας

Με αφορμή την ενότητα ”Μες στο μουσείο” από το βιβλίο της γλώσσας μας, η Β΄τάξη οργάνωσε μια λαογραφική έκθεση στον χώρο του αμφιθεάτρου. Σε αυτή μπορεί κανείς να δει παλιά οικιακά σκεύη, εργαλεία, υφαντά, κεραμικά, σίδερα με κάρβουνο, παλιά μαγνητόφωνα και άλλα πολλά. Όποιος θέλει, μπορεί να επισκεφτεί την έκθεσή μας κατά τις ώρες προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών. Δε θα πιστέψετε τι βρέθηκε στο μπαούλο της γιαγιάς!

Επίσκεψη στο κέντρο πρόληψης “Καλλίπολις”

Επίσκεψη της ΣΤ΄τάξης στο Κέντρο Πρόληψης Αχαΐας “Καλλίπολις”

Στο πλαίσιο του προγράμματος  για τον Εθελοντισμό “Νοιάζομαι και δρω” -ένας τομέας του οποίου είναι ο σεβασμός της διαφορετικότητας- οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης, συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς κ. Σωτηρόπουλο Παναγιώτη και κ. Παπαϊωάννου Ελευθερία, επισκέφθηκαν το Κέντρο Πρόληψης Αχαΐας “Καλλίπολις”.

Τα παιδιά με την καθοδήγηση των κοινωνικών Λειτουργών κ. Βίκυς Κυρίτση και κ. Ελένης Κουρλέση, που συντονίζουν τις ομάδες εργασίας, συμμετείχαν σε μια σειρά δράσεων με σκοπό την κατανόηση, την ευαισθητοποίηση και το σεβασμό της διαφορετικότητας. Με εφόδια τις εμπειρίες που απέκτησαν από το βιωματικό αυτό εργαστήρι, έγραψαν και δραματοποίησαν σενάρια που κεντρικό πυλώνα είχαν την αξία της επικοινωνίας, των ορίων και της έκφρασης συναισθημάτων στη ζωή τους μέσα σε μια κοινωνία που ο καθένας μας είναι διαφορετικός αλλά εξίσου σημαντικός.

Ένα ταξίδι στον χρόνο

Η Β’ τάξη έκανε ένα νοερό ταξίδι στον χρόνο κατά την επίσκεψή της στο Λαογραφικό Μουσείο Πατρών. Γεμίσαμε γνώσεις αλλά και προβληματιστήκαμε για το πώς ζούσαν οι άνθρωποι πριν αρκετά χρόνια, όταν δεν υπήρχαν οι σημερινές ανέσεις. Το μουσείο αυτό είναι ένας όμορφος χώρος που αξίζει να τον επισκεφτεί κανείς. Λειτουργεί από το 2012 στο Παλαιό Δημοτικό Νοσοκομείο και οι πολύτιμες συλλογές το είναι όλες δωρεές  πολλών συμπολιτών μας.

Ενημέρωση γονέων

Αγαπητοί γονείς ,

ακολουθώντας τις κατάλληλες ενέργειες διαχείρισης σεισμικού κινδύνου και σύμφωνα με  το   “Σχέδιο μνημονίου ενεργειών για τη διαχείριση σεισμικού κινδύνου στις σχολικές μονάδες” (έγγραφο Ο.Α.Σ.Π. Αρ. Πρωτ. οικ. 1580/4-9-2014)  σας ενημερώνουμε πως σε περίπτωση που αποφασιστεί διακοπή της λειτουργίας των σχολείων  από τις Αρχές, οι μαθητές πρέπει να παραληφθούν από τους γονείς  ή τους κηδεμόνες τους  από τον προκαθορισμένο χώρο καταφυγής στο σχολικό σχέδιο. Αυτός είναι η πλατεία Ελλήνων Ποιητών στην οδό Αυστραλίας.

Η διεύθυνση του 49ου Δημοτικού σχολείου Πάτρας