Εκδρομή στο Patras Steam Park

Την Πέμπτη 21/12 οι μαθητές-τριες των Β-Γ-Δ τάξεων με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το χριστουγεννιάτικο χωριό στο Royal Theater. Εκεί τα παιδιά συμμετείχαν σε ένα εορταστικό διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα,  βασισμένο στις Επιστήμες, την Τεχνολογία, τις Τέχνες, την Καινοτομία και κυρίως τη μαγεία των Χριστουγέννων!!!

Κάθε τάξη παρακολούθησε τρία- τέσσερα εργαστήρια προσαρμοσμένα στις ανάγκες κάθε ηλικιακής ομάδας … και η μάθηση έγινε παιχνίδι!!!Βοηθοί των μαθητών ήταν η Αλίκη απ’ τη Χώρα των Θαυμάτων και άλλοι ήρωες του γνωστού παραμυθιού. Μικροί και μεγάλοι πέρασαν ένα αξέχαστο πρωινό!!!!

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου είναι προγραμματισμένη η έναρξη λειτουργίας των Δημοτικών Σχολείων.

Την πρώτη ημέρα λειτουργίας του Σχολείου θα γίνει ο Αγιασμός, μια σύντομη  γνωριμία των μαθητών με τους εκπαιδευτικούς και η παραλαβή των διδακτικών εγχειριδίων.

Στο Σχολείο μας ο Αγιασμός θα γίνει στις 8:30΄

Στη συνέχεια για πολύ λίγο χρόνο (20΄) οι μαθητές θα εισέλθουν στις αίθουσες διδασκαλίας για να παραλάβουν τα βιβλία τους και θα αποχωρήσουν.

Σας παρακαλούμε να μεριμνήσετε για την έγκαιρη προσέλευση των μαθητών, την εξασφάλιση μέσου μεταφοράς των βιβλίων και την παραλαβή των μαθητών κατά την αποχώρησή τους από το Σχολείο.

Καλή σχολική χρονιά!

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ

«ΣΙΓΑ ΜΗ ΦΟΒΗΘΩ!»

Οι μαθητές του Δ2 τμήματος στα πλαίσια του Τοπικού Θεματικού Δικτύου Πολιτιστικών Προγραμμάτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης «Το Θέατρο στην Εκπαιδευτική διαδικασία», συμμετείχαν σε βιωματικά εργαστήρια με θεατρικές τεχνικές, εργαλεία και μεθοδολογίες που αφορούν στη δραματική τέχνη στην εκπαίδευση, δημιουργώντας το δικό τους πρωτογενές θεατρικό δρώμενο/ταχύδραμα, το οποίο  παρουσιάστηκε στο Φεστιβάλ Μαθητικού Θεάτρου με τίτλο: «Σιγά μη φοβηθώ!», την Τρίτη 9 Μαΐου 2023 στον χώρο των παλαιών Σφαγείων.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:
Κυπριανίδου Μαρίνα